namor

Malvice, peckovice a bobule jsou názvy plodů?

Potřebuji vědět jakých plodů,je to na 5 písmen.Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
panenka

ovoce to je

Další odpovědi
Jammer

Malvice (latinsky pomum) je druh nepukavého dužnatého plodu rostlin obsahující více než jedno semeno. Semena (2) vzniklá z gynecea jsou obklopena suchomázdřitým endokarpem tvořícím tzv. jaderník (3), dále mezokarpem (4) a zbytnělým květním lůžkem (6) tvořícími dužninu a povrch tvoří exokarp (7) ve tvaru tuhé blány. Naproti stopce (1) jsou uschlé zbytky kalichu (5).

Malvice jsou charakteristickým plodem některých rodů čeledi růžovitých (Rosaceae) – nejběžnějšími příklady jsou jabloň nebo hruška, ale také hloh obecný, mišpule, jeřáb muk, jeřáb oskeruše aj. Od velmi dávných dob se některé z nich sbírají, pěstují a šlechtí jako ovoce.

Peckovice je druhem dužnatého (podobně jako malvice a bobule) resp. apokarpního nepukavého plodu (podobně jako bobule, jednoplodolistová nažka).

Peckovice má zpravidla
blanitý exokarp též epikarp (pokožka),
sarkokarpní resp. dužnatý mezokarp (dužnatá vrstva),
sklerenchymatický endokarp resp. sklerokarp – pecka, v níž může být:
jedno (oliva, ořešák královský)
více semen (bez černý, cesmína paraguayská).

Rozdíl mezi bobulí a několikasemennou peckovicí je v tom, že semena jsou u peckovice obalena vedle osemení ještě jedním obalem (endokarpem). Ten vzniká ze stěn pouzder semeníku. Mezokarp může být například také vláknitý obsahující vzduch (palma kokosová).

Bobule (bacca) je pravý dužnatý plod. Většina bobulí je cenokarpních (plody rybízů a konvalinek), vcelku vzácná je bobule apokarpní (plody samorostlíku či datle). Zvláštním typem cenokarpní bobule je bobule vysychavá (paprika, granátové jablko) a hesperidium (plod citrusů).

Zdroj: cs.wikipedia.org

Verča

Mohlo by to být ovoce??