tomaboda

makroekonomie

co to je makroekonomie?

Odpovědi
LuciJe

Makroekonomie je obor ekonomické teorie, který se zabývá zkoumáním ekonomického systému jako celku. Sleduje vztahy mezi agregátními veličinami jako například hrubý domácí produkt, agregátní nabídka, agregátní poptávka, inflace, nezaměstnanost, úroková míra a měnový kurz. Popisuje, jakými mechanismy se tyto veličiny utvářejí, jaké faktory je ovlivňují a jakým způsobem je dosahováno ekonomické rovnováhy.

Makroekonomie poskytuje základ pro provádění hospodářské politiky státu, a to jak fiskální politiky, tak monetární politiky nebo zahraničněobchodní politiky.

Existuje několik proudů (škol) makroekonomické teorie, které vysvětlují příčiny některých ekonomických jevů různými (často protichůdnými) způsoby. Obecně však platí, že každá makroekonomická teorie má svoje základy v mikroekonomii. Mezi hlavní makroekonomické školy patří keynesiánství, monetarismus, nová klasická ekonomie, neokeynesiánská ekonomie a další.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­kroekonomie