quentos

Mají v nápisu nad Divadlem Na Zábradlí chybu?

Příručka ÚJČ praví – velké písmeno v názvu po předložce. Divadlo Na Zábradlí dokonce uvádí jako příklad: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=188

Podle fota níže však mají přímo nad divadlem malé z:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Divadlo_Na_z%C3%­A1bradl%C3%AD#/me­dia/File:Praha,_Star%C3%­A9_M%C4%9Bsto,_Na_Z%C3%A­1bradl%C3%AD.JPG

Jak je to tedy? Mají to špatně, či je to podle nějakých starých pravidel?
Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem jednou vysvětlovala, ale nemohu najít.

"Kosatíkovi údajně doslova vhání krev do tváří příklad Divadla Na Zábradlí. „Když jsem to dával do textu, uklidňoval jsem se, že tam ještě někde sedí korektor a že na to nejsem sám,“ směje se. „To je jedna z mnoha chytaček, pastiček.

Divadlo Na Zábradlí vs. bez zábradlí

Pokusil se i o vysvětlení správného psaní jména divadla: „Zábradlí je místní pojem, takže velké Z. Tam nejde o to, že by dělníci někam přivařili kus železa. To je dlouhodobý název už od středověku. Na tom Zábradlí se skutečně něco nachází, takže je ten místní název včetně toho Na. No a Divadlo je název toho divadla. Takže všechna velká.

Za pravdu mu dává i Internetová jazyková příručka UJČ. Jiná situace je ovšem u Divadla bez zábradlí.

Tam už se člověk musí vyznat v dějinách českého divadla. „Ten název je jen parafrází, reakcí na to divadlo první. Tam není řeč ani o nějakém místě,“ vysvětluje Kosatík. "

http://www.roz­hlas.cz/dvojka/jak­tovidi/_zprava/pa­vel-kosatik-pral-bych-si-aby-chystane-zmeny-v-pravidlech-pravopisu-nebyly-jeste-komplikovanejsi--1528912

Ulice se jmenuje Na Zábradlí. Současný pravopisně správný název divadla souvisí s úpravou pravopisu z r. 1993. Divadlo změnu nezachytilo, takže název zůstal „postaru“.

Po předložce u názvu ulice se psalo malé písmeno, jindy velké, muselo se „pátrat“, co byl vlastní název a co obecný výraz.

Na Zderaze x Na zábradlí. Dnes je psaní sjednocené bez ohledu na to, zda je na druhém místě jméno vlastní nebo obecné. Psaní velkých písmen je zjednodušené.

led

annas virtuálny palček

annas

Díky. 🙂

led

U divadiel veľakrát názov nerešpektuje gramatiku z úcty k tradíciám toho divadla (ak je staršie, veľakrát sa zachováva pôvodný názov z doby vzniku). Súčasne je to aj vzhľadom na zahraničné kontakty a reprezentácie v zahraničí, veľakrát sa tieto divadlá uvádzaju pod značkou v tomto prípade „DNZ“