Má něco společného slovo souhlasu „jasan“ a strom jasan?

Nejlepší odpověď
annas

Jasan = souhlas nespisovně = jasně! Původ je od praslovanského jasnъ, jasný, světlý slovo všeslovanské – příbuzné yesan v tocharštině ´zřejmý, jasný.

Jasan – porozuměl jsem, je to pro mě zřejmé, srozumitelné, zřetelné, nebo „přeneseně“ od jásati – „jásám“, že rozumím – vyslovím zněle, vlídně, vesele atd. Stejně v polštině se uvádí jako potvrzení toho, že rozumím – jsem bystrý.

Jasan strom = všesl. – polsky. jesion, rusky jásen’, . Praslovanské asenъ/asenь má nejblíže k lat.inskému ornus ‘habr ,jasan’ (z ie. *ōseno-)" Stejně tak k něm. Esche, angl. ash(-tree) = strom, dub, dřevo atd. Další významy i popel, stejně v polštině. .

Jiří Rejzek : Etymologický slovník
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=ash+tree

Z toho vyplývá, že slova se líší původem i významem, i když hláskově jsou shodná. Rozdílný je slovní druh, ale i spisovnost x nespisovnosti.

Ad Cenobita,

domnívám se, že jde u vás o mylnou etymologii. Věřím etymologům a tomu, že vždy u původu uvádějí odkaz na slova, která spolu souvisejí. V tomto případě to tak není.

Jasný – indoevropský základ .*aisk, stejně jako jiskra, hořet, svítit..
Jasan – indoevropský původ od základu ōs-, jež může být předie. původu – z něj vznikly názvy stromů, nejen jasanu.

V. Machek, další etymolog, uvádí možný původ od jásat.

Z etymologie vyplývá, že jasan bylo pojmenování i pro habr, dub, buk atd. Jasný – vztah k hořet, jiskra -" psl. *jьskra se většinou vykládá z oslabeného stupně (*iskr-) ie. kořene *aisk- ‘jasný, světlý, zářivý’, příbuzné je tedy :jasný, lit. áiškus ‘jasný, zřetelný’ ,stisl. eiskra‘vzplanout "

Druhá skutečnost, etymologové by snad zmínili vztah mezi jasanem a jasným.

Další odpovědi
Kepler

Je to jen podobně znějící náhrada za „jasně“.

Klaproth

Mají společné hlásky j, a, s, n.

zjentek

Mají společný slovo!

Cenobita

A)

Název stromu jasan se vyvíjel:

jasan[1] Fraxinus L. (*asen’: jaseń – jasień, jesion – jasen): lat. ornus, jasan manový, keltské huinnius, jasan; vzdáleněji příbuzné je slovo germánské (německé Esche, jasan), albánské („buk“), řecké („buk“), arménské („jasan“), litevsky je úosis, jasan;

[1] V starší češtině je zpravidla jesen (1511 jeseň), velmi zřídka jasen a jasan. V nové době je 1819, 1820 jesen, 1823 jesen (jasan), 1843 jasan i jesen, 1846 jasan, 1852 Opiz: jesen, Sloboda: jesen (jasan, jasen), 1868 Klika: jasan; Čelakovský uplatňuje podobu jasan definitivně.

Dřevo stromu jasan má vynikající mechanické vlastnosti (například nejpružnější dřevo v Čechách vůbec rostoucí).

běl – je (mimo jiné): 6. bot. mladší svrchní vrstva dřeva mezi jádrem a lýkem, zprav. světlejší

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=b%C4­%9Bl_1

Dle specializovaných stránek dřevařství, je u jasanu jeho běl velmi světlá, až smetanově bílá:

http://www.me­zistromy.cz/cz/vy­uziti-dreva/vlastnosti-dreva/jasan

Název jasanu tedy nutně musí souviset se světlým jasným vzhledem dřeva.

  1. slovo jasný – světlý

1. vydávající jas, vyznačující se jasem, zářivý, zářící, světlý 3: jasné slunce; jasný svit; jasná obloha (× temná, zatažená); jasný den slunečný, bez mraků; jasná noc se zářícím měsícem, hvězdami

  1. jasný > jasan (slangově jasný)

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=jasn%C3%BD

Z uvedeného je patrné, že souvislost mezi slovy jasan a jasný (slangově: jasan) existuje a vyjadřuje jednou světlé dřevo a podruhé čistotu, průzračnost, křišťálově čisté myšlenky a řeči či jasný souhlas apod.

Mc Merkurion

… asi tak stejně, jako když chceš někoho poslat do prčic (zbavit se ho), tak mu řekneš, ať ti vleze na záda (tak že se nezbavíš, a ještě ho budeš nosit) …