Cenobita

Mají něco společného bylina mochnička s muškou muchničkou?

Nebo je poslechová podobnost čistě náhodná ?

Nejlepší odpověď
annas

U odborných biologických názvů je někdy těžké původ zjistit. Jsou často převzaty z jiných jazyků.

Mochnička nemá, pokud jde o původ, s muchničkou nic společného.,

Květina mochnička má několik názvů.
mochnička, -y f. bot. rod rostlin z čeledi růžovitých, Waldsteinia.. Původní lidový překlad jako Valdštýnka, žlutenec.

Česká jména žlutenec kuklíkový (Sloboda 1852), mochnička kuklíková (Dostál 1950), mochnička kuklíkovitá (Dostál 1989)
Slovenská jména: kukula kuklíkodobná (Reuss 1853), waldsteinia kuklíková (Dostál 1950), valdštajnka kuklíkovitá (Marhold-Hindák 1998)

Název mochnička zřejmě souvisí s druhem mochny. Obě kytky jsou žluté, mochna má plstnaté listy, mochničky plstnaté cípy. Obě pocházejí z Ukrajiny.

V. Machek uvádí původ mochny:
"mochna ‘druh byliny’.Preslovo převzetí z ukr. mochna, kde odvozeno od mochí mech’ podle plstnatých listů "

muchnička, -y f. zool. muchničky čeleď much, Simuliidae.

Původ se mně nepodařilo přesně zjistit, ale je to druh mušky, takže vztah k mus – různé přípony v němčině, latině i jiných jazycích., zdrobnělý tvar. Původně moucha i komár = obtížný hmyz – (stejně jakol mšice) – původ mus (moucha) je zvukomalebný – podle bzučení.

Podle různých zdrojů, PSJC atd..

Další odpovědi
Kepler

Společného asi bylina s hmyzem nemají nic, jenom to zní podobně. Existuje i bylina Mochna husí.