Dvorní šašek

Má kvalitní spánek vliv na lepší fungování paměti?

Nebo je tam vliv zcela zanedbatelný?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, kvalitní spánek má vliv nejen na paměť a fungování mozku, ale v podstatě na správné fungování všech orgánů.

Další odpovědi
Disraeli

Má to velký vliv a rozhodně není zanedbatelný. Nedostatek spánku se projeví celkově na člověku, na těle i mysli – jako i schopnostech, přemýšlení, motorických funkcích, tím i celém chodu těla, včetně třeba přijímání – nebo teda zpracování potravy. Spánek má na tohle všechno vliv a při jeho nedostatku (rovná se i nekvalitě) se tohle narušuje, zhoršuje. Vůbec výkon člověka a jeho „fungování“ bude horší. Paměť pochopitelně taky.
Jako zpravidla se nic moc nestane, když bude mít jednou za čas probdělou noc nebo se špatně vyspí… ale pokud se bavíme o pravidelném nekvalitním spánku, tak to bude mít špatné dopady, včetně horší paměti. A v každodenním životě ten člověk nebude moc „použitelný“, zhorší se mu i zdraví.

Ale je třeba kec, často uznávaný, že člověk potřebuje alespoň 8 hodin spánku. Za jedno je to dáno i věkem a dalšími faktory a za druhé je to dost i individuální záležitost – někdo potřebuje víc, někdo míň. Taky se dá do toho zahrnout samotná relaxace, tedy skutečný odpočinek (bezspánkový), který též dodává energii a může se téměř rovnat spánku. Když totiž člověk umí skutečně odpočívat (a tím nemyslím, že „vypne u televize“), tak to funguje podobně jako spánek (hladiny v mozku, uvolnění svalstva a podobně). To ČÁSTEČNĚ může nahradit spánek – a takový člověk může spát i míň hodin, protože dokáže relaxovat přes den… Není ovšem důležitý jen spánek, ale samotné snění – a není to jen REM fází, ale vyloženě sny jsou dost možná větší nezbytností než sám spánek. Člověk potřebuje snít/spát. Sny jsou ještě stále neprobádaná věc, nemluvě o samotném mozku, mysli.
Pak jde taky o typ spánku. Člověk, který spí víckrát přes den – bifázově i polyfázově – si může dovolit spát míň hodin (dohromady). Čím víckrát denně spí polyfázově (tedy čím víc „šlofíků“), tím míň hodin si může dovolit spát – ta častost nahrazuje celkovou délku. Tak třeba někteří lidé spí třeba 4 nebo jen 3 hodiny v noci, ale často mají odpolední poobědový spánek hodinu až dvě – dohromady cca pět a stačí jím to. A to je jen bifázový, při polyfázovém, kdy spí třeba 3× nebo i 4× denně (jeden halvní spánek a dva nebo tři „šlofíky“ přes den), si může dovolit prospat míň hodin. Teoreticky třeba 3,5 nebo 4 hodiny za celý den a stačí to (ale při monofázovém spánku to samozřejmě nestačí – když člověk spí v kuse jen jednou denně, cca 3,5 hodiny je opravdu nedostatek). Polyfázový spánek je vlastní obří spoustě zvířat/živočichů a i lidé dřív spali (alespoň) bifázově. Takže se dá mluvit spíš o tom, že monofázový spánek není moc přirozený (obzvlášť pro savce i samotné lidi).
Takže ani zde neplatí těch 8 hodin.

Spánek ani sny by se neměly šidit, protože jsou pro život nezbytné. ALE dají se upravit nebo zužitkovat – bez následků. Koho například štve, že prospí tolik času v životě, a chtěl by ho víc nebo ho využít lépe, může spánek v jisté míře omezit pomocí polyfázového spánku nebo samotný spánek zužitkovat tím, že se během něj bude učit – i to je možné (různými způsoby). Třeba i pomocí lucidních snů, ale rozhodně nejen díky nim. Učit se ve spánku můžeš třeba i jazyk.

No a co se ještě týká té paměti, tak spánek a odpočinek je důležitý, ale samotná paměť se musí vědomě/účelově trénovat, aby byla dobrá. Čím víc se cvičí, tím je lepší, pokud se na ni kašle, postupně časem chřadne. Důsledkem dnešní doby se navíc paměť ještě mírně zhoršuje – technologie, návyky/zlozvyky, styl života, způsoby,…

paul1

Určitě ano, pozoruji to občas na sobě.

Oslik_z_CR

Vliv je tam celkem vyznamny, pri spanku je vyssi aktivita v urcitych castech mozku, jedna z nich je hippocampus, ze ktereho se behem spanku ukladaji kratkodobe informace do dlouhodobe pameti.

Sameotazky

Nemá, ale naopak, špatný a nedostatečný spánek má vliv na její zhoršení.

quentos

Ano, velký, více viz v knihách „Spánek je umění“ S. Stevensona a „Proč spíme“ M. Walkera.

Rudorufu san

Ano, ale je nutné dodržet základní pravidla: Nejíst 4hodiny před spánkem potraviny, které ti zvyšují hladiny inzulínu v krvi a spát v prostředí, které není rušeno parazitním světlem – Světlo pouličních lamp, diody od zař atp. Je prokázáno, že i takovéto slabé světlo nám blokuje nikoliv spánkové režimy, ale a zde se dostávám k podstatě věci, uvolňování růstového hormonu odpovědnému za opravu buněk v těle. Jeho tvorba je závislá na spaní bez světla a nízké hladině inzulínu. Obsazuje totiž v buňkách receptory, které používá i inzulín. Takže když se nadlábneš před spaním zapomeň na regeneraci organizmu. Klidový stav organizmu před vylučováním hormonu musí být 5 – 6 hodin. Takže stará doporučení spát 7 –8 hodin mají něco do sebe a taktéž rčení našich babiček: „Když spíš tak hubneš“

Zdroj: https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/hubnete-ve-spanku-vyuzijte-svuj-biorytmus-k-hubnuti-116064

Lgee

Ano, celkově na kondici i zdraví.

Cizecek.M

Já jsem si hledala, co se tak osvědčilo a co se doporučuje. A zaujal mě od topvet sleepgreen. Máte s ním zkušenost?

Derrynka

Já zatím teda ne, ale já bych chtěla zkusit, protože já s tím spánkem a usínáním opravdu hodně bojuju… Jsem už opravdu zoufalá, čili musím něco knečně zkusit…

Vercule

Jasně, že to má vliv… Já to vidím na sobě… Jak se dobře nevyspím, stačí jednou, tak je problém… Jsem podrážděná, nervózní a i okolí to obtěžuje… No, teď přemýšlím, docela s tím bojuju…

TominkaFuky

Ahoj, tak co, jak jsi na tom? Koupila sis na ten spánek něco? Co se ti teda nakonec osvědčilo?

KaraskovaAl

Za mě mohu doporučit sleepgreen :) Ten je dokonalý, jediný, co mi pomohl na moje problémy s kvalitou spánku.

Kajolka

No a zkoušela jsi na to něco?

Vikki.vivi

Ani mi nemluv. mám ty samé potíže… Už jsi něco zkusila? Něco, co by ti pomohlo?

Kajolka

No, tak to rozhodně. Spánek je pro tělo opravdu důležitý. Díky němu se vše zregeneruje! Takže ano, bude ti to po lepším a kvalitním spánku i líp myslet. Já jsem jednu dobu bojovala se spánkem. Vůbec jsem nemohla zabrat a když už, stálo to za nic. A ty dny, co náledovaly, hrůza… Nesoustředěná, vyčerpaná, podrážděná…