TheMyss

Má každý prvek svůj radioizotop?

Doplňuji:
mosoj: Jediný, kdo by se měl zalistovat v učebnici jsi ty, např. uhlík C14 je radioizotop uhlíku, tritium je zase radioizotop vodíku.

Nejlepší odpověď
anonym

Dneska už se používá spíše termín radionuklid…
😉
Ne – ne každý prvek má i radionuklid (přirozeně existující na Zemi), ale je možné jej vyrobit.

Další odpovědi
cochee

mosoj, radioizotop není izotop radioaktivního prvku, ale nestabilní izotop jakéhokoliv prvku, například u TheMyssem uvedeného vodíku jsou protium a deuterium stabilní izotopy, deuterium je radioizotop. Wikipedie uvádí, že radioizotop je starším synonymem termínu radionuklid, avšak měl by se používat jen v případech, kdy je třeba zdůraznit souvislost s dalšími izotopy téhož prvku.

mosoj

Ano každý prvek může mít svůj izotop. Radioaktivní prvek má potom radioizotop.
Máš to nějak popletené. Otevři si učebnici a mrkni na to.
Doplňuji:
Otázka zněla na izotop. Mezi nuklidem a izotopem je rozdíl.

http://enpedi­e.cz/wiki/Radi­onuklid

Fyzik

Radioizotop je jakýkoli izotop, které má nestabilní jádro. Z nekonečna možných izotopů je pro každý prvek jen několik málo stabilních izotopů. Všechny ostatní se rychleji nebo pomaleji rozpadají a tudíž jsou radioizotopy.