Ametyst

Má být papež pacifista?

Je to od něj správné, užitečné, smysluplné, účinné, když svět haraší zbraněmi ? Když jsou lidé, kteří nechtějí válku a investování do zbrojení, posměšně nazývaní „chcimírové“? Mír už není hodnota?

Nejlepší odpověď
Tonda Káňa

Ne, mír je dnes už jen věc nás, dezolátů. Západ potřebuje v lidech vyvolávat strach a potřebuje svoji válku, aby získal vliv.

Žijeme v smutné době…

Další odpovědi
aliendrone

Přinejmenším s ohledem na hodnoty, na které se křesťanství odvolává a jeho staus hlavy největší křesťanské církve by měl být pacifistou č.1 – když už nic jiného.

Každopádně je vidět „pokrok“ v tom, kam jsme se od PRAVDY a LÁSKY, přes humanitární bombardování až dostali. 😕

da ny

Proč ne.
Asi by jím být měl.
Takových lidí na světě, je většia. 😉
Je „přijatelnější“, když jsou válečné konflikty a jejich dopady, co „nejmenší“ a s nízkým počtem zúčastněných……
BIBLE (Starý zákon), je „plná krve a válek, na cestě do země vyvolené…
Do Kanaánu nasměruje Abrama Boží příkaz: „Vyjdi ze své země, ze svého příbuzenstva a ze svého otcovského domu do země, kterou ti ukážu“ (Gn 12,1).
Vyjití je odpovědí na Boží příkaz a zvýrazňuje změnu místa jako základní Abramovu zkušenost.

Kanaán **(hebr. Kena’an) Starověký název Syropalestiny užívaný od 15. stol. př.n.l. až do helénistické doby, kdy byl nahrazen výrazem Palestina či Sýrie. Původ názvu je nejasný, zřejmě až druhotně získal význam purpurového barviva …
https://rg-encyklopedie.soc­.cas.cz/index­.php/Kana%C3%A1n_(J­KI-J)
*Anat Kanaánská bohyně vášně, **války
a plodnosti. Podle ugaritské mytologie byla sestrou a manželkou Ba'ala, úhlavního nepřítele izr. Jahva.11. 12. 2021
*
„Vzestup a pád biblického státu Izrael
Abychom pochopili důvody, proč se Židé rozhodli založit svůj stát právě na území dnešního Izraele, musíme se vrátit hluboko do historie. A to až přibližně do roku 4 tisíce před naším letopočtem, kdy byla oblast osídlena semity – kmenem Kanaánejců.
Díky tomu dostala název Kanaán. Přibližně ve 13. století př. n. l. mělo dle biblického příběhu dojít k vyhnání Židů z Egypta, kteří tak byli nuceni osídlit území Kanaánu, načež původní obyvatele početně převážili.“
https://refresher­.cz/54378-Vzniku-Izraele-predchazela-staleti-utrpeni-utlacovani-a-krvavych-stretu-Rada-statu-vsak-jeho-existenci-neuznava-ani-dnes

„Vzniku Izraele předcházela staletí utrpení, utlačování a krvavých střetů…..“
VÁLKY BYLY A JSOU.
BEZ VÁLKY, NENÍ MÍR.
VÁLKA se týká většího nebo menšího množszví lidí (kmenů, národů, zemí, států).
VÁLKY PŘINÁŠEJÍ MÍR, ÚTRAPY, nedostatek, nižší komfort A ZISKY.
Někoho se války dotýkají, týká, jiný ani neví, že někde nějaká je….
I EVROPA BYLA VŽDY ZMÍTÁNA VÁLKAMI, NÁJEZDY DOBYVATELŮ, MOCENSKÝMI ZÁJMY
A donedávna, jsme ji znali (po roce 1845/1948), V EVROPĚ, JAKO STUDENOU VÁLKU (ekonomickou, politickou).
Ač je to „přání“ mnohých, TRVALÝ MÍR (představa o krásném přání), na CELÉM SVĚTĚ, možný NENÍ (nerovnováha). ;/
Když se rozroste, naroste do velkých rozměrů, pociťuje její dopady velká část lidí.
Ve státě, v dané oblasti, na části světadílu/ů nebo na celém světě.
Z otázky:
!Mír už není hodnota?"
Někteří si jí neváží a hodnoty mají jinde a jiné. Jsou v bezpečí, zabezpečeni
a o mír nestojí… Tak to bylo, je a bude,
dokud bude lidstvo na planetě. Než jednou… zbyde jen hrstka. 😉
Samozřejmě, že mír má, pro člověka hodnoty, ale ale bez války, by to slovo, ani neexistovalo (a mír také ne).

zjentek

Mír existuje v duši. Žádný jiný „mír“ neexistuje. 💁‍♂️

Kde hledat mír? No v duši. Proto kdo je skutečně chytrý a taky dokáže spočítat 2 + 2, odstěhuje se do Indie. Je mi líto (přestože za tuto skutečnost ani zdaleka nemohu) 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

elkon

Papež mě nezajímá.

Filip84

Ale vždyť se na nic neptáš, jako! 🙄🤦‍♀️

Co je „správné, užitečné, smysluplné [a] účinné“ je, sice, objektivní, ovšem posuzovat to budou lidé, eo ipso, subjektivně a debata o tom se jeví bezpředmětná: budou se jenom bít vášně jednotlivců. 🙄

Svět „haraší zbraněmi“ minimálně od doby, co na něm „haraší“ člověk. Ty to nezměníš, ani tím, že se budeš – pořád! – na všecko a na všecky stěžovat (hlavně na to, co vůbec nemůžeš ovlivnit, že? 🙄). 🤦‍♀️

A ono někoho zajímá, co někteří lidé chtějí? Chtít mohou, někdo chce hodinky s vodotryskem, druhý bojovou šalinu, třetí světový mír. 🤷‍♀️ Jaký je mezi tím rozdíl, jestli někdo chce bojovou šalinu, kamikaze helikoptéru, hodinky s vodotryskem, nebo světový mír? Wunderbar: žádný! 🤪🙈

Mír je hodnota, ale nic mu neudělá větší medvědí službu, než právě takový – Tvými slovy! – „chcimírové“. 🙈🙈🙈

Roman71

Papež hájí zájmy toho, komu slouží, ale Boží zájmy to nejsou.

Pepa25

Ano, naopak by měl a očekává se to od něj. Může si totiž jako nestranná osoba dovolit.

Ametyst

Filip: Když se “na nic neptám, jako, “ tak mi neodpovídej. To platí i pro příště. Děkuji za pochopení.