kanylka

Má budoucí otec nárok na paragraf v době předporodního kur­zu?

Zajímá mě, či partner dostane neplacené volno, když se mnou půjde na předporodní kurz.Již jsem objednaná, chci, aby šel taky a vychází to na jeho pracovní dobu.Potřebuje prý razítko a potvrzení, že se jedná o nutný doprovod..Ale kurz je dle mého dobrovolný…Poraďte, prosím.Děkuji

Nejlepší odpověď
Funna

ach jo…kam to spějeme…by mě zajímalo, jak budeš rodit, když ani na kurs nedokážeš jít sama…a nechápu, proč by měl přítel dostat paragraf, když ti nic není…tak max. náhradní volno…ale přece nechceš, aby mu někdo platil za to, že s tebou, dospělou a samostatnou osobou někam jde…
Doplňuji:
nikdo si ze mne nemusí nic dělat..jen jsme chtěla naznačit, že zhýčkanost dnešních rodiček nezná mezí…porod je přirozený poces, na to nejsou potřeba žádné kurzy…když to na ženskou přijde, tak ví co má dělat…a pokud ne, tak na to má tým porodních asistentů kolem sebe…všechny možné kursy jsou jen taháním peněz z kapes těch, co si naivně myslí, že jim to nějak pomůže…

Další odpovědi
kokřík

Domnívám se,že záleží jen na dohodě se zaměstnavatelem,zda poskytne na určitý den neplacené volno,ať je to na cokoliv,a zda bude vyžadovat potvrzaní.
Z odpovědi Funna si nic nedělej,pokud plánujete přítomnost otce u porodu,je jeho účast na předporodním kurzu vhodná.Fandím tatínkům,kteří mají odvahu být partnerce oporou v její těžké hodince.

Nuk nuk

Kvůli předporodnímu kruzu nárok na paragra zcela určitě nemá. Tkzv. „paragraf“ je volno určené k péči o nemocného nebo nesoběstačného člena domácnosti nebo rodiny, tím předporodní kurz není. „Paragraf“ může dostat v případě, že byste byla např. na rizikovém těhotenství a musela ležet (to byste ovšem nemohla chodit ani na kurzy), případně pokud už máte děti, může dostat „paragraf“ na péči o ně v době Vašeho pobytu v porodnici.
Doplňuji:
Volno nebo dovolenou si samozřejmě vzít může, „paragraf“ na kurz nikoliv.

ivzez

Nárok na omluvené placené volno ze zaměstnání by byl v případě doprovodu k lékaři, pokud by lékař potvrdil, že byl doprovod nezbytný.

Jinak je nutné situaci řešit dovolenou, neplaceným volnem nebo napracovat zameškanou dobu.

kanylka

Děkuji za užitečné odpovědi Nuk nuk, kokříkovi i Dochymu.Funna nepomohla, nejspíš nepochopila znění otázky. A chtěla jsem poradit a ne soudit … Nerodím denně a ráda se na tuto skutečnost připravím, a to i se svým partnerem. A jsem mu za to vděčná.

Tssstsss

Přesně Funny si nevšímej chce si rejpnout a hraje si na nejchytřejší a nejlepší… takové lidi fakt nesnáším… gratuluju a držím palečky ať vše dobře dopadne😉

Dochy

Nám v porodnici říkali, že vítají tatínky, kteří jsou schopni a ochotni se o ženu v průběhu porodu postarat.
A pak že často přítomnost tatínka u porodu stále znamená pouze to, že si tam dojde přestřihnout pupeční šňůru.
Funna zná nejspíš jen ten druhý typ tatínků, ale i ti by alespoň měli vědět kam si stoupnout, aby nepřekáželi a kam vypadnout když to nebudou zvládat. A i tyto informace na tom předporodním kursu dostanou. První typ tatínků si těch informací odnese podstatně víc.