Putin

Lze si vyrobit vlastní bezpečný jaderný reaktor?

Či nějakou jinou malou elektrárnu?

Nejlepší odpověď
gecco

Větrnou, vodní, tepelnou, generátor…
Reaktorem bych nezačínal.
Kukni na – http://cvrez.cz/vyz­kumna-infrastruktura/vyz­kumny-reaktor-lvr-15/
😉

Další odpovědi
JájsemRaibek

Dle mého názoru ne, jelikož k tomu potřebuješ jaderné palivo a to je ten problém. V zákoně je uvedeno, že trestného činu se dopustí ten, kdo přechovává… atd.

zelí

Co ja vim, v USA si lze legalne postavit maly fuzni reaktor. Ale asi moc elektriny nevyprodukuje. Teda spis zadnou. Vic ji spotrebuje nez vyrobi.

Zdroj: http://m.instruc­tables.com/id/Bu­ild-A-Fusion-Reactor/

zzzlatokopka

Já si taky myslím, že by si to přes naše zákony neprotáhl.

mosoj

Reaktor není elektrárna !! Je to jenom její malá část.

anonym

Ano.

lexx

V ČR ne, ve „volném světě“ s výhradami snad, ačkoli…

Sharkus

Pokud opomeneme „spatnou“ sehnatelnost paliva tak v podstate ano a velmy jednoduse. Na druzicich a v mericich stanicich v lokalitach se spatnou dostupnosti se pouzivaji Radioizotopove Termoelektricke Generatory (RTG) coz je jen prostor pro palivo (zdroj alfa zareni – napr. oxid plutonicity ⇒ castice alfa zareni dopadaji na kovovy obal kteremu predaji svou energii ve forme tepla) obaleny peltierovimy clanky a chladici. sice to neni reaktor v tom pravem slova smyslu, ale je to lety overene, funkcni a zcela bezpecne reseni. Jinak Palivovy clanek v nem lze nahradit jakymkoliv jinym zdrojem tepla (komin, hrnek kavy, slunecni energie, svicka, …)