jirka F

Liší se nějak vykopávky a výkopové práce?

Je v tom nějaký rozdíl?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano podstatný. Vykopávky jsou na archeologickém nalezišti, kde se hledají staré, vzácné artefakty a výkopové práce jsou když kopeš kanál, nebo základy pro dům

Další odpovědi
annas

Vykopávka vznikne jako výsledek kopání při i výkopových pracích. Má dva významy,.

  1. . kopání, vykopání 2, výkop 1: v. základů; v. brambor; stav. hloubená, vrtaná v.; v. pod vodou
  2. předmět získaný kopáním, při vykopávání (zejm. při archeol. průzkumu): starobylé egyptské vykopávky = sbírka

Výkopové práce = činnost, která se uskutečňuje kopáním. Jejich výsledkem mohou být vykopávky.
např. práce pro výkop základů stavby, kanálů, pro vodovodní potrubí, archeologické výkopové plráce = často se najdou cenné vykopávky,.

Výkopové páce patří mezi zemní práce, protože se kope v zemi.

zjentek

Tak vykopávky jsou neudržované dámy, třeba. 🤷‍♂️

Rokio

Ano, zásadně.

Vykopávky provádějí archeologové a výkopové práce dělají dělníci.

Michálek1245

Jako výkopové a zemní práce si představuji třeba kopání základů na rodinný dům, kanálů, příkopů, meliorací a tak dále. Nebo prostě jenom nějaké terénní práce na zahradě. Vykopávky jsou pak archeologického charakteru v tom smyslu, že to provádějí zkušení a školení archeologové. :) To je asi ten nejzásadnější (a dost možná taky jediný) rozdíl.