Frogman

Líh vs. technický líh a benzín vs. technický benzín. Jaký je v tom rozdíl?

Jaký je v tom rozdíl? Na co třeba se používá technický líh a technický benzín?

Nejlepší odpověď
Hornisse

V obou případech přídomek technický znamená menší čistotu (či dodatečnou denaturaci) látky. Používají se všeobecně všude, kde nevadí jejich nižší kvalita. Nejčastěji jako čistidla nebo rozpouštědla.

Pro tyhle účely jsou identické a plně nahraditelné svými čistými variantami. Na rozdíl od nich ale nejsou zatíženy zvýšenou spotřební daní (protože se nedají ani pít ani lít do motoru), takže jsou podstatně levnější.

Další odpovědi
brillant

https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=technic­k%C3%BD+l%C3%AD­h&sourceid=ope­ra&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=technic­k%C3%BD+benz%C3%AD­n&sourceid=ope­ra&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

Lamalam

Pojem „technický“ je vyjádřením stupně čistoty dané chemické látky. Více najdeš v ČSN 65 0102.

postcd

„Obě jsou rozpouštědla, ale jedno polární (etanol), jedno nepolární (benzen), podle toho rozpouštějí různě různé látky. Technický benzín rozpouští dobře tuky, proto je to odmašťovač v obvyklém významu toho slova, ale může rozpouštět i látky, u kterých to nechceme (guma, některé barvy,..). Tech.líh se používá spíš na čištění jemné mechaniky.“
zdroj: https://kutil­ska.poradna.net/qu­estions/2339069-technicky-benzin-vs-technicky-lih

Dochy

Domnívám se, že technický benzin je čistší než běžně prodávaný u pumpy. Ale ten u pumpy je s aditivy pro ochranu motoru a upraveným oktanovým číslem (benzin je směs různých uhlovodíků a oktanové číslo závisí na jejich poměru a aditivech). Druhý rozdíl je, že za technický se neplatí spotřební daň z paliv 😉