annas

Který významný mořeplavec uskutečnil tři významné plavby, které posunuly vpřed tehdejší znalosti o Zemi?

Zemřel 14. února v 18. st. Která místa navštívil?

Opravila jsem v otázce překlep, neuvědomila jsem si, že se posune dopředu.

Nejlepší odpověď
rynek878

Cook James
anglický mořeplavec, objevitel
27.10.1728–14.2.1779
Zúčastn.se sedmil.války, anglo-franc.bojů o Québec, mapoval pobř.New Foundlandu a Labradoru, vedl tři výpravy do Tichomoří, prozkoum.pobř­.Austrálie, aj. Položil základy k rozvoji námoř.mapování.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­mes_Cook

Zdroj: moje knihovna

Další odpovědi
vagra

James Cook (27. října 1728 Marton u Yorku – 14. února 1779 Havaj)
V letech 1768–1771 vedl svou první tichomořskou expedici, jejímž původním, vědeckým cílem bylo pozorování přechodu Venuše přes sluneční kotouč, které mělo sloužit k určení vzdálenosti Venuše (a v návaznosti i ostatních planet) od Slunce.
V letech 1772–1775 dostal k dispozici dvě lodi, Resolution a Adventure, a vedl druhou expedici, pátrající po předpokládané pevnině v jižním Tichomoří. 1773 se kapitán James Cook vylodil na Cookových ostrovech a pojmenoval je Herveyovy ostrovy. Poprvé překročil jižní polární kruh a pátral za ním od Afriky až k Novému Zélandu. Pak prozkoumal Novou Kaledonii. Při návratu objevil Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy.
V letech 1776–1779 vedl třetí výpravu s cílem najít tzv. severozápadní průjezd kolem Severní Ameriky (což se povedlo až roku 1906 Amundsenovi). S loděmi Resolution a Discovery obeplul opět Afriku, plavil se přes Tasmánii, Nový Zéland a Tahiti, objevil Havajské ostrovy (dal jim ovšem jméno Sandwichovy ostrovy) doplul k Americe, proplul Beringovým průlivem a prováděl mapování

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­mes_Cook

briketka10

Jéje, kdes vyhrabala takovou vykopávku 😁
Já bych stejně nevěděla odpověď.

annas

Něco jsem hledala, narazila na tuto otázku. Místo 19 jsem měla 1á, takže jsem překlep opravila a otázka se objevila vpředu.

Neuvědomila jsem si to. 🙂

annas

Ještě doplňuji. Tato možnost dodatečné úpravy otázek vyplývá z funkce moderátora. Jenže vlastní opravená otázka se posune dopředu.

Musím příště dávat pozor, když narazím na svou starší otázku a objevím překlep.

Hledala jsem v archivu v souvislosti s touto otázkou
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/james-cook-absolvoval-tri-plavby-ale-pri-jedne-z-nich-zemrel-pri-ktere

briketka10

Já být Tebou pošlu Tvou otázku tomu
Rokio, že už byla 1× položena a zjistím,
jestli během plavby zemřel 😁

briketka10

Bane zase lžu umřel až po těch plavbách :((

briketka10

Jojo zemřel při třetí plavbě :(

Agneta

Hezká otázka pro cestovatele…:DDD

briketka10

Ano. Ten, kdo cestuje by ji ocenil
já nikam moc necestuju, jen vlakem
do Hradce Králové 😁

Emefej

Cook je nuda, my jsme se učili o Miklucho-Maklajovi. Kdopak ho dnes zná?