Avatar uživatele
annas

Který významný mořeplavec uskutečnil tři významné plavby, které posunuly vpřed tehdejší znalosti o Zemi?

Zemřel 14. února v 18. st. Která místa navštívil?

Opravila jsem v otázce překlep, neuvědomila jsem si, že se posune dopředu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 13Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, panenka, anonym, vagra, rynek878, anonym, johana 56, Drap, fcoop, redy, briketka10, Agneta, anonym před 3021 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Cook James
anglický mořeplavec, objevitel
27.10.1728–14.2.1779
Zúčastn.se sedmil.války, anglo-franc.bojů o Québec, mapoval pobř.New Foundlandu a Labradoru, vedl tři výpravy do Tichomoří, prozkoum.pobř­.Austrálie, aj. Položil základy k rozvoji námoř.mapování.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­mes_Cook

Zdroj: moje knihovna

Upravil/a: rynek878

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

James Cook (27. října 1728 Marton u Yorku – 14. února 1779 Havaj)
V letech 1768–1771 vedl svou první tichomořskou expedici, jejímž původním, vědeckým cílem bylo pozorování přechodu Venuše přes sluneční kotouč, které mělo sloužit k určení vzdálenosti Venuše (a v návaznosti i ostatních planet) od Slunce.
V letech 1772–1775 dostal k dispozici dvě lodi, Resolution a Adventure, a vedl druhou expedici, pátrající po předpokládané pevnině v jižním Tichomoří. 1773 se kapitán James Cook vylodil na Cookových ostrovech a pojmenoval je Herveyovy ostrovy. Poprvé překročil jižní polární kruh a pátral za ním od Afriky až k Novému Zélandu. Pak prozkoumal Novou Kaledonii. Při návratu objevil Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy.
V letech 1776–1779 vedl třetí výpravu s cílem najít tzv. severozápadní průjezd kolem Severní Ameriky (což se povedlo až roku 1906 Amundsenovi). S loděmi Resolution a Discovery obeplul opět Afriku, plavil se přes Tasmánii, Nový Zéland a Tahiti, objevil Havajské ostrovy (dal jim ovšem jméno Sandwichovy ostrovy) doplul k Americe, proplul Beringovým průlivem a prováděl mapování

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­mes_Cook

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

Jéje, kdes vyhrabala takovou vykopávku 😁
Já bych stejně nevěděla odpověď.

před 3021 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Něco jsem hledala, narazila na tuto otázku. Místo 19 jsem měla 1á, takže jsem překlep opravila a otázka se objevila vpředu.

Neuvědomila jsem si to. 🙂

před 3021 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ještě doplňuji. Tato možnost dodatečné úpravy otázek vyplývá z funkce moderátora. Jenže vlastní opravená otázka se posune dopředu.

Musím příště dávat pozor, když narazím na svou starší otázku a objevím překlep.

Hledala jsem v archivu v souvislosti s touto otázkou
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/james-cook-absolvoval-tri-plavby-ale-pri-jedne-z-nich-zemrel-pri-ktere

před 3021 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

Já být Tebou pošlu Tvou otázku tomu
Rokio, že už byla 1× položena a zjistím,
jestli během plavby zemřel 😁

před 3020 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

Bane zase lžu umřel až po těch plavbách :((

před 2967 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

Jojo zemřel při třetí plavbě :(

před 3020 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Hezká otázka pro cestovatele…:DDD

před 3021 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

Ano. Ten, kdo cestuje by ji ocenil
já nikam moc necestuju, jen vlakem
do Hradce Králové 😁

před 3021 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Cook je nuda, my jsme se učili o Miklucho-Maklajovi. Kdopak ho dnes zná?

před 3021 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek