Avatar uživatele
mrtvyhubar

Který teploměr měří přesněji? Rtuťový nebo digitální?

Mám Covid-19 a měřím si teplotu. Na rtuťovém mám 38,2 °C na digitálním 37,8 °C. Který teploměr je podle vás přesnější?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? marci1, Ametyst před 764 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Je všeobecně známo, že rtuťové bývají přesnější. Ovšem každý kus může být jiný.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Rtuťový teploměr měří nejlépe. 🙂
Jiří Pařík, vedoucí oddělení metrologie ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze říká:
„Nejlepší teploměry pro měření tělesné teploty, které byly k dispozici, byly ty obyčejné rtuťové. Byly přesné a levné za rok se jich v nemocnici rozbilo a ztratilo asi deset tisíc. Potom, co Evropská unie zakázala vyrábět rtuťové teploměry, je v nich jiná směs kovů, zejména galium. Jsou přesné, ale špatně se s nimi pracuje. Máme stížnosti od sester, které mají problém se sklepáváním.“
Zdroj: https://prazsky­.denik.cz/zpra­vy_region/rtu­tovy-teplomer-meri-nejlepe-20150530.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

I ty digitální jsou různé. Ale má zkušenost s těmi do dvou set co prodávaj v lékárně je dost mizerná. Tři měření v rozmezí 5 minut dávaj běžně rozptyl 1 C. Ten galistanovej je o něco lepší, ale také žádný zázrak. Poslední který jsem měl jsem po měření zkusil sklepat, zkontroloval jsem si zda se mi to podařilo, a před mýma očima sloupeček vylezl z cca 36 na 42. Zopakoval jsem ještě asi 2× a šel jsem hledat jiný teploměr… Před časem se mi podařilo najít starý rtuťový. Bohužel ho pak našli i děti a hodily na podlahu ☹

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Co EU bezmyšlenkovitě zreguluje, to je holé neštěstí. Teď je žadané galium – surovina z Ruska, a nebudou ani ty teploměry.

Avatar uživatele
Emefej

Ametyst > surovina z Ruska? Roční ruská produkce Ga je 5 tun. Celosvětová 430 tun.

Avatar uživatele
cochee

Myslím, že drobátko větší problém bude s indiem, přece jen je vzácnější a v galinstanu je ho cca 20%. Ve wikině čtu, že Němcí zjistili, že u nás v Krušných horách by ho mohlo být kolem tisíc tun. Takže my máme. Ale jako obvykle na něco čekáme.

Avatar uživatele
cochee

Ten galinstanový teploměr je OK, měří jako rtuťový, akorát se klasickým třepáním v ruce skoro nedá setřepat. Doporučuje se na to zařízení na bázi odstředivky.

Avatar uživatele
Dochy

Tak oni už k tomu často přímo dodávaj nástavec – prodlouží to ruku a tím usnadní sklepání 😉 Ale reálně ten galistanový je horší než rtuťový. Já ještě poruchu u rtuťového nezažil – pokud s ním někdo neflákl o zem.

Nový příspěvek