annas

Který dnešní jubilant (nar. začátkem století v Praze) je autorem těchto slov?

„Osud je vůl, to jste si všim. Ten si dělá věci podle sebe a nebere na nikoho ohled."

Na tuto osobnost se již i na Odpovědích vzpomínalo, ale jde o výjimečného člověka, zajímají nás i jeho filozofické názory.

Vystupoval proti nacismu – – vzpomenete si na některé jeho dílo? Balada z hadrů – proč a komu věnoval toto dílo?

Nejlepší odpověď
rynek878

Werich Jan
český herec, dramatik, scenárista, spisovatel
6.2.1905–31.10.1980

V roce 1927 napsal s J. Voskovcem Vest pocket revue, ovlivněnou dadaistickou poetikou. S touto inscenací vstoupili do Osvobozeného divadla a společně napsali řadu satirických revuí (Smoking revue, Sever proti Jihu, Golem, Caesar, Osel a stín, Balada z hadrů aj.), v kterých vytvářeli ústřední hereckou dvojici, oslovující originálním slovním humorem generačně spřízněné publikum. Živelnou klaunskou komiku uplatnil Werich rovněž v řadě filmů (Pudr a benzin, Peníze nebo život, Hej rup!, U nás v Kocourkově, Svět patří nám). Po uzavření Osvobozeného divadla emigroval s J. Voskovcem a J. Ježkem do USA. Po 2. světové válce se pokusil s J. Voskovcem obnovit Osvobozené divadlo, avšak společenské poměry nebyly pro politickou satiru vhodné. Působil v řadě pražských divadel (v letech 1956 – 61 byl ředitelem Divadla ABC), hrál ve filmech (Císařův pekař a pekařův císař, Byl jednou jeden král, Až přijde kocour) a v televizi (Uspořená libra, Medvěd, Slzy, které svět nevidí, Kočár nejsvětější svátosti, Král a žena). Je autorem esejů, povídek a pohádek (Fimfárum, Italské prázdniny, Potlach).

Film a Tv: Hledá se pan Tau (1972) ; Pan Tau a cesta kolem světa (1972) ; Pan Tau a Claudie (1970) ; Muž, který rozdával smích (1970) ; Klapzubova jedenáctka (1967) (TV) ; Král a žena (1967) (TV) ; Magnetické vlny léčí (1965) (TV) (krátký); Drahý zesnulý (1964) (středometrážní) ; Až přijde kocour (1963) ; Uspořená libra (1963) (TV) (krátký) ; Kočár nejsvětější svátosti (1962) (TV) ; Slzy, které svět nevidí (1962) (TV) ; Baron Prášil (1961) ; Medvěd (1961) (TV) (krátký); Silvestr 1957 (1957) (TV) (krátký); Hudba z Marsu (1955) ; Psohlavci (1955) ; Byl jednou jeden král (1954) ; Císařův pekař a pekařův císař (1951) ; Svět patří nám (1937) ; U nás v Kocourkově (1934) ; Hej rup! (1934) ; Peníze nebo život (1932) ; Pudr a benzin (1931)

Námět: Fimfárum 2 (2006) ; Fimfárum Jana Wericha (2002) ; Splněný sen (2001) (krátký); Tři veteráni (1983) ; Byl jednou jeden král (1954) ; Císařův pekař a pekařův císař (1951) ; Svět patří nám (1937) ; Hej rup! (1934) ; Peníze nebo život (1932)

Scénář: Až přijde kocour (1963) ; Uspořená libra (1963) (TV) (krátký); Kočár nejsvětější svátosti (1962) (TV); Byl jednou jeden král (1954) ; Tajemství krve (1953) ; Císařův pekař a pekařův císař (1951) ; Golem (1936) ; Hej rup! (1934) ; Peníze nebo život (1932) ; Pudr a benzin (1931) ;

http://www.cer­mackovi.estran­ky.cz/clanky/ne­zarazene/jan-werich

Zdroj: moje knihovna

Další odpovědi
vagra

Jde o mého nejoblíbenější­ho,vynikající­ho herce,scénaristu a podle mě i filozofa Jana Wericha,který by se dnes dožil 106 let.
Balada z hadrů,je ztvárnění části života Fracoise Villona,kritizuje tehdejší společnost a ukazuje osudy chudáků.
Villonovi byla hra taky věnována.
Hry Kat a blázen a Caesar,byly kritikami Hitlera a fašizmu.