annas

Kteří mistři měli skutečnou zásluhu na sestavení pražského orloje a potvrdili, že Jiráskova pověst nebyla pravdivá?

„Bylo nebylo. Staroměstský orloj prý zhotovil mistr Hanuš a pražští radní z něj byli tak nadšení, že se hodináři za velkolepé dílo originálně „odměnili“: nechali ho oslepit, aby už nikde podobný skvost nevytvořil. Hanuš se pomstil a orloj na dlouhou dobu zastavil.“ Tolik Alois Jirásek

Pokud odpovíte, prosím jen ne odkaz na Wikipedi.

Nejlepší odpověď
anonym

pražský orloj

Spory o autorství
Po dlouhou dobu Pražané věřili, že autorem jejich orloje je mistr Hanuš (zámečník Jan z Růže, který byl v 15. století orlojníkem Starého Města pražského). K tomuto muži se váže legenda o tom, že ho poté, co složitý stroj dokončil, dali radní města pražského oslepit, aby již nikdy nemohl sestavit dílo stejné krásy. Jako více pravděpodobné se však jeví fakt, že na vyprojektování pražského orloje se podílel hodinář mistr Mikuláš z Kadaně a dalším spolutvůrcem byl i Jan Ondřejův zvaný Šindel – univerzitní rektor a osobní lékař Václava IV. zabývající se astronomií. Dokazuje to i objev starého tisku z roku 1410.

Další odpovědi
vagra

Ve skutečnosti vyrobil pražský orloj už roku 1410 Mikuláš z Kadaně a mistr Hanuš jej koncem 15. století „pouze“ zdokonalil. Že se úžasné hodiny jednou zastavily a nikdo je dlouho nedokázal opravit, je však pravda. Stalo se tak v roce 1865 a chvíli se dokonce uvažovalo o tom, že je z věže Staroměstské radnice sundají! Mechanismus neuvidíte, figurky ano
V druhé polovině 19. století všechno dopadlo dobře, když se našel schopný hodinář, který orloj opravil. On a pak i jeho potomci se o tento technický skvost ještě dlouho starali.
Po požáru v roce 1945 byla zničena část původních figurek, některé byly také uloženy do Muzea hlavního města Prahy. Rovněž originál kalendáře se zvěrokruhem, vytvořený slavným Josefem Mánesem, odpočívá ve sbírkách a na Staroměstské radnici jej nahrazuje kopie.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ku­dyznudy.cz/Vy­lety/Doporuce­ne-vylety/Prazsky-orloj-aneb-Prohlednete-si-apostoly-zblizka.aspx