Michal Kole

Kteří geniové byli ve své době nepochopeni nebo dokonce „zabiti“?

Protože tvrdili, že Země je kulátá. Blesk je trest boží a ne jen vyrovnání elektrického potenciálu mezi mraky a zemí.

Odpovědi
Amie

řekla bych že jelikož všichni géniové byli tak trochu víc cvoci, tak nepochopeni byla snad zpočátku všichni. Od Galilea přes Einsteina. Záleží na tom jak měli dobré známosti, které jim umožnili, aby své názory rozšířili nebo naopak zákeřné odpůrce.

MK44

Bylo spousta lidí, jejichž názory, objevy a vynálezy se nehodily do krámu těm, co byli u koryta. Je to dneska jiné? Pak už bohužel záleží na poměru moci, zda novátor skončí ve vyhnanství, v lochu, na popravišti, v blázinci nebo se ho zastane někdo mocný, komu se naopak inovace do krámu hodí. Je prokletím lidstva, že lidé s mocí jsou často ti, jimž jde právě o moc, a věci samotné nerozumnějí nebo se o to ani nesnaží. Většinou ji jen využívají v momentální pranici. Proto je o ústa tvrdit, že máte lepší řešení než Váš šéf, že neexistuje Bůh, když z jeho vůle někdo vládne, že společenský systém není spravedlivý, když si v něm někdo vybudoval kariéru, nabyl majetek, k tomu má máslo na hlavě a navíc se planeta ježí atomovými raketami. Vždycky půjde více prostředků do ovládnutí ropných nalezišť než do vývoje například elektromobilů, dokud si někdo, kdo z těch prostředků ovládá dostatečné množství, nespočítá, že se mu to osobně vyplatí. Proto, nejste-li diplomatický génius, dejte si majzla s čím, kdy a proti zájmům koho chcete přijít.
A propos genius. Kdy je geniální geniálním? Když to změní život mnoha lidí? Když to změní život k lepšímu? Když je to založeno na těžké, dlouhodobé práci? Když je to založeno na vyjímečném talentu? Když s něčím přijdete jako první? Když na tom vyděláte? Když je něco momentálně bezkonkurenční? Když to překvapí dostatečný počet lidí? Když nám někdo řekne, že to geniální je? Když se to dostane do učebnic?…
Geniálnost bych bral s rezervou. Pro někoho je géniem Mozart (zemřel v bídě), pro jiného Kmoch, pro dalšího Lennon a McCartney (Lennon byl zavražděn). Pro někoho Michelangelo (zemřel v bídě), pro jiného Picasso (dožil dobře zabezpečen). Byl géniem Sokrates (popraven), C.I.Caesar (zavražděn), Pavel z Tarsu (popraven), Galileo Galilei (vězněn), Giordano Bruno (popraven), Napoleon (otráven), Gándhí (zavražděn)? Byl géniem von Braun? To je ten, co projektoval V2 pro Hitlera a Saturn V pro NASA, díky kterému doletěli Američani na Měsíc. Kdyby se studená válka vyvinula jinak, jméno Koroljov by nikdo neznal. To je ten, který dostal Gagarina na orbitu. Může být vojevůdce geniální? A za jakých podmínek? A co sportovec? Třeba šachista. Velmistr. Nikdo ho neporazí. Dokáže myslet tolik tahů dopředu jako nikdo jiný. A…? Co geniální přihrávka před branku? To aspoň pobaví víc lidí. S geniálností si nevím rady. Snad by se mělo mluvit o, řekněme, záslužnosti. Kdo ví?
Myšlenka kulatosti Země byla, alespoň ve vzdělaných kruzích, známa již v antice. Myslím, že mocní středověku s tím neměli zásadní problém. Ten měli až se zpochybněním toho, že je středem vesmíru. Pokud někdo v minulosti tvrdil, že blesk je trestem božím, nemyslím, že by proto byl stíhán, byť v obdobích jako byla Velká francouzská revoluce nebo vláda bolševiků to nelze vyloučit. Věřím, že budete-li to tvrdit dneska, nikdo Vás nezabije. Počítejte však s vysokoprocentním nepochopením. 😉