Lenka___

Řekla někdo před Galileem že Země je kulatá?

Nejlepší odpověď
gecco

Asi tak 2000 let před Galileem – třeba Aristoteles…
😉
Galileo Galilei se proslavil jiným výrokem: „A přece se točí!“

Další odpovědi
annas

Záleží na tom, jak se na otázku díváme.

  1. Bible – tvrzení není věrohodné – viz vysvětlení.
  2. První dochovaný odhad nám zanechal Aristoteles = fyzická geografie
  3. Přestože byl Eratosthenés často titulován jako „druhý“, je prvním významným geografem starověku. Dokázal, že Země je kulatá.

    Eratosthénés = matematická geografie.

Jiný pohled na tvrzení v Bibli.

"Občas se můžeme setkat s názorem, že Bible obsahuje vědecké poznatky přesahující úroveň lidských znalostí v době, kdy byl biblický text napsán.

Někdy bývá citován verš 40:22 proroka Izajáše. Z něj údajně vyplývá, že autor textu věděl o kulatosti Země.

Kruh nebo koule?

Ekumenický překlad „nad obzorem země“ ani kralický „nad okršlkem země“ nám nic o kulaté zemi neříká. Některé anglické překlady jsou zajímavější. Například ESV[6] píše „above the circle of the earth“, tedy „nad kruhem země“. Právě na tento způsob překladu se odvolávají ti, kteří ve verši vidí potvrzení Izajášových znalostí o kulatosti naší planety. Tvrdí, že místo kruhu lze použít překlad koule a že tedy Izajáš píše o kulaté zemi – Zeměkouli.

V textu hebrejské Bible není zmínky o tom, že by snad Země měla mít tvar koule. Pojem lze sice přeložit i jako kruh, mezi kruhem a koulí však existuje podstatný rozdíl. Na konci verše čteme o obloze, která je roztažena jako stan. Stan se běžně staví na rovině, nikoliv na kouli. Z kontextu vyplývá, že Izajáš píše o obzoru či kruhu. Bůh vidí svrchu zemi jako plochý disk ve tvaru kruhu nebo jako plochu orámovanou kruhovým obzorem či obklopenou kruhem moře. Lidé pak z výšky vypadají jako kobylky" atd.

Autor Pavel Matušinský – Kruhová nebo kulatá země?
http://www.my­ty.info/view.php?cis­loclanku=2006010009

V textu další odkazy na anglické i německé zdroje. atd.

V Řecku začala být Země všeobecně považována za kouli od 5.stol.př.n.l

Po roce 400 př. n. l. již učenci o kulatosti Země prakticky nepochybovali. Eratosthénés dokonce s přesností na cca. 10 % změřil její poloměr.

http://antika­.avonet.cz/ar­ticle.php?ID=4640

nnn1

V Bibli u Izajáše 40 kapitole 22 verši se píše: „Je jeden, který bydlí nad kruhem země“.
Opis knihy Izajáš byl nalezen u svitcích u Mrtvého moře z 2.stol. př.n.l.