zjentek

Které že základních smyslů by mohl mít strom?

Osobně se domnívám, že by mohl cítit chuťi a vůně a být citlivý na hmat. Naopak si myslím, že strom nevidí a neslyší, i když s druhým jmenovaným jsem trocha na vážkách. Děkuju.

Nejlepší odpověď
marci1

Renomovaný lesník Peter Wohlleben ve své knize „Tajný život stromů“ nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Neuvěřitelné? Ale pravdivé!.
Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí.
🙂

Další odpovědi
Ametyst

To je hezká otázka. Rostliny se umí točit za světlem, nastavovat listy slunci, ale popsat to lidskými měřítky neumím.

zjentek

Elkon nenapsal: „bláboly“. Elkon neser!