annas

Která žena jako první v historii složila přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie na pařížské Sorbonně?

I jinde byla jako první… Např. získala Nobelovu za fyziku atd.

26. 12. 1898 oznámila ona a její manžel objev nového chemického prvku. Jak se jmenoval? Z čeho tento prvek izolovali?

Nejlepší odpověď
anonym

Marie C.Sklodowska-radium

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/brno/po­radykat/_zpra­va/296759

Další odpovědi
vagra

Maria Curie-Skłodowska , začala obtížnou práci na dělení uranové rudy na jednotlivé chemické sloučeniny a hledala sloučeninu, která způsobovala vysokou radioaktivitu.
Výzkumy po čtyřech letech vedly nejprve k objevu polonia, jež Skłodowska pojmenovala po své vlasti, a posléze mnohem radioaktivnějšího radia (první gram radia izolovala ze smolince pocházejícího z Jáchymova).
Výsledkem bylo také vyjasnění pravděpodobných příčin radioaktivity – jako efektu při rozpadu atomových jader.
V roce 1903 jako první žena v historii získala titul doktora fyziky a ve stejném roce jí byla udělena Nobelova cena za fyziku.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­ria_Curie-Sk%C5%82odowska

kapka

Kdyby si někdo o ní chtěl přečíst knihu, tak se jmenuje „Tvrdohlavá Marie“, napsal ji Antonín Zhoř.

annas

Kapko, děkuji. Vždy poskytnete užitečné rady a odkazy.