caperland

kousnuti od klíštěte

dobrý den, na noze jsem asi objevil kousnutí od klíštěte( okolo rány zarudle, 3mm) jsem proti klíšťatům očkován. Ale jlze přesto dostat nějakou tu nemoc ? mám vůbec jít k doktorovi?? předem děkuji za odpoved

Nejlepší odpověď
anonym

Očkování je u lidí možné pouze proti encefalitidě.
Borrelióza ti stále
v případě kousnutí infikovaným klíštětem hrozí.
Nepanikař, ale zajdi si k lékaři, který ti asi provede odběr krve a v případě nutnosti zahájí léčbu.

Další odpovědi
mosoj

Očkovaná jsi „pouze“ proti klíšťové encefalitidě. Pokud si nejsi jistá že tě kouslo klíště a i kdyby jsi si byla jistá , lékař ti krev neodebere dříve jak za 4 – 5 týdnů, pokud se k tomu vůbec odhodlá. Dříve to nemá cenu. Teprve až za tuto dobu se pozná zvýšení protilátek. Proto nelituji peněz a každé zakouslé klíště posílám na rozbor do laboratoří. Pokud je infikované je to důvod k okamžité preventivní léčbě a lékaři to neodmítají. Výsledek mám do tří dnů na emajlu a do týdne poštou. Již jsem tady o tom psal.

marci1

V každém případě navštivte lékaře.

terry

Očkování není proti všem nemocím, které klíšťata přenášejí.
A to klíště tam nebylo?
Mohl to být i jiný hmyz.
Jak to je dlouho?
Ránu sleduj a pokud by se to zvětšovalo, zhoršovalo, zajdi k lékaři.

anonym

Zvláštní je, že takovou zarudlou ranku může způsobit i slunéčko sedmitečné. Bohuže, také s katastrofálními následky. Očkován budeš nejspíš proti klíšťové encefalitidě, ale ne proti borelioze. Pokud je okolí vpichu zarudlé, bude to chtít každopádně přeléčit antibiotiky. Čekat není na co. K doktorovi rozhodně běž.

anonym

ad mosoj: kam ta klíšťata posíláš, jak je posíláš a jaká je cena za jeho vyšetření?
To by mě zajímalo (a jistě i další) jestli je nějaká „spádová“ laboratoř v každém okrese atd. Díky!