zjentek

Konala inkvizice správně? Konala dobro?

Jestliže inkvizice věděla velmi dobře, že nejtěžší zločiny jsou zločiny ducha, a proto je tak nelítostně trestala, neměla by stejná či podobná právní instituce existovat i dnes? Především dnes??
Doplňuji:
Quimby: je to jednoduché- s čím nesouhlasím, to není správné. Pak už stačí jen založit tu instituci, třeba i mučírnu a začít objektivně pracovat. Vždyť to tak dělá každej a proto taky ty jednotlivý organizece tý který instituce se nazývaj „účelové společenské útvary s jasnou hranicí“, ..takže tam pak uplatním ty svý hranice. A jestli hranicí jsou v tomto kontextu myšleny nějaký vnitřní představy, tak mě potom zajímá, zda vůbec doposud existuje organizační jednotka instituce, která uplatňuje nějaký „naše hranice“ před těmi svými?

Nejlepší odpověď
MK44

Inkvizice, ať už ji řídil papež nebo lokální moc nebo, jako ve Španělsku, byla „státem ve státě“, vyhledávala a likvidovala lidi, kteří se neztotožňovali s ideologií (světonázorem, náboženskou naukou), o niž se opíraly privilegované vrstvy tehdejší společnosti. Oni totiž ohrožovali status quo, platný společenský řád (tj. Boží řád), společenskou hierarchii a tím dotyčná privilegia. Navíc ze „špatného“ myšlení lze obvinit kdekoho a tím se zbavit jakéhokoli protivníka. V jiných dobách stejnou roli plní například STB nebo saúdská náboženská policie. V takových organizacích se „živí“ spousta lidí, kteří taky musí nějak zdůvodnit nutnost existence dané organizace (aby nepřišli o „živobytí“). Což při nedostatku „heretiků“ vede k jejich „tvorbě“ – například přechodem k čarodějnickým procesům nebo vyhledávání „vnitřního nepřítele“. Obzvláště pak, když inkvizitorovi náleží podíl na majetku odsouzeného …
Opravdu se chcete stát obětí takové mašinérie … ?

Další odpovědi
fcoop

Církev – funguje to v praxi tak,že v okamžiku,kdy člověk získá moc,začne uvažovat a chovat se jak sociopat. Obecně – záleží na postu.
Mistr ve šroubárně nenatropí tolik zla,jako vznešený prelát.
Je lhostejné,kolik a jak dalece vznešených keců se pronese.

Co je důležité – lidské utrpení.

Historie nám ukázala, že dobrých deset staletí byla církev nepřítelem jakékoli sebemenší lidské spravedlnosti a ani jeden z řady papežů od třináctého století nevyjádřil sebemenší nesouhlas s inkvizicí ani s ostatními krvavými praktikami církve v průběhu staletí, spíše naopak. Učinil tak až Jan Pavel II. vůči čarodejnicím a Husovi – a to ještě nedostatečně. Církev vždy vedla – naštěstí vždy neúspěšně – válku jak proti svobodě a všem demokratickým procesům, tak proti Darwinovi i Freudovi. Dnes vede válku proti homosexuálům, genetickému inženýrství, plánovanému rodičovství a rovnoprávnosti žen. Nevadí jí zločiny mocných, nevadí jí krev, bolesta a utrpení nevinných. Má vůbec tato organizace v dnešním světě právo na existenci? „To ID číslo tohoto článku je náhoda, předpokládám…?“ zeptal se mne jeden z kolegů. Ano, beru postupně další a další články a čísla nesleduji, až někdy zpětně… Je to zajímavé, že, když některé věci prostě fungují!
 http://www.osud­.cz/dva-tisice-let-krestanstvi-historie-plna-zlocinu-proti-lidskosti-0

led

Konala inkvizice správně? Konala dobro? odpoveď na tieto otázky nemôže byť jednoznačná.
V prvom rade kedy a prečo vznikla inkvizícia. Bolo to v čase, keď v dobe plnej bojov a násilia, keď bolo prirodzené, že trest musí byť vždy odstrašujúci (nie ako dnes keď mnohokrát vraha odsúdia na život na náklady spoločnosti a ochranu mu zabezpečujú ozbrojení strážcovia). Cirkev začínala strácať na svojej sile, rodili sa nové náboženské hnutia, do Európy prenikali vplyvy arabských a východných náboženstiev, na jej ochranu a ochranu jej záujmov vznikol Rád Jezuitov – bojovníkov a ochrancov cirkve (z ktorého pochádzala aj „cirkevná polícia“ – inkvizícia, hlavou bol Generál Jezuitského rádu Veľký inkvizítor), ktorí stíhali aj cirkevných protivníkov. Konala správne? Bolo to pre dobro cirkve? Konala tak, aká bola v tej doba prevládajúca náboženská a spoločenská filozófia a prostriedky, ktoré používala boli síce kruté a bezohľadné, ale boli v súlade s krutosťou a bezohľadnosťou svojej doby.
Jej zánik bol len prirodzeným dôsledkom zmeny chápania sveta a objavov v čase zániku stredovekých spoločností.
Z pohľadu cirkve tej doby konala dobro pre ochranu kresťanstva.
Z nášho dnešného pohľadu to bola odsúdeniahodná organizácia.

mosoj

Ano, konala dobro, tak jako dnes koná dobro ve světě USA.

ivzez

Doufám, že jste se jen „nešťastně vyjádřil“, a že inkvizici, procesy s heretiky,
čarodějnické procesy, upálení Jana Husa (+ mnohé další)
a následné krádeže majetku těchto lidí za dobro nepovažujete…

Já vše zmíněné považuji za zločiny.
Proto by žádná taková ani podobná organizace existovat neměla.

Poznámka:
I (ale nejen) kvůli tomu jsem proti „vracení“ majetku,
který katolická církev ve značné míře nakradla
(a který v r. 1948 už jen spravovala – tehdy už jí nepatřil).

iceT

Jednou větou řečeno:inkvizice konala správně ze svého úhlu pohledu a jiný úhel pohledu nepřicházel v úvahu.Tečka.
Obecně:jen jeden názor byl správný a jiný nikoli,proto se odlišnost netrpěla a trestala.
I dnes jsou lidi,co preferují jen vlastní pravdu a názory,a jiné názory odmítají připustit.

beer

Inkvizice byla součástí církve a každá církev dělala a dělá správně a dobro- jenže výhradně ve svůj (hlavně finanční) prospěch!! ))
No a obdobně působí i celé státní aparáty svými ideologiemi, a právní základy jsou ukotveny již přímo v nich, třeba jako „norma“.

Mirdas

Samozřejmě že ne.
Jako každá diktatůra, včetně fašistů a komunistů, své postavení a neomezenou moc zneužívali k vyhlazování oponentů. Vraždili aby se dostali k majetku a to ve jménu Boha, Hitlera, Lenina a podobně.

arygnoc

objektívne hľadisko neexistuje.

z hľadiska vtedy dogmatickej cirkvi sa určite jednalo o dobro.
z hľadiska kacírov-reformátorov sa určite jednalo o zločin.
z hľadiska osôb mučených a popravených sa určite jednalo o surovosť.

čo si o tom myslí boh, v mene ktorého tak bolo konané, vie iba on.

z historického hľadiska sa iba potvrdzuje, že ten, kto je u moci, má pravdu – odporcovia sú nemilosrdne potieraní.
platilo to vtedy, platí to i dnes (šírenie demokracie bezpilotnými bombardérmi v ázii a afrike a pod.).

:-Q

Quimby

Mmm a jak chceš objektivně posoudit co je správné a co ne?

anonym

Inkvizice existuje dodnes (resp. její ´nasledovník´ – Kongregace pro nauku víry)…
Ale opravdu ti chybí rozsáhlejší prosazení mocenské – velmi úzce ´specializované´ a silně totalitně zaměřené – organizace???
:-O
Mně teda ne…

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kon­gregace_pro_nau­ku_v%C3%ADry

ponovotny

Koná policie nebo soud správně? Konají policie nebo soudy dobro? Umím si přestavit nějaký krajní přípat, kdy třeba nějaká „sekta“ která používá lidské oběťi a odchytává kvůli nim malé děti, skončí na hranici a obecně to bude považováno za dobro. Za stejné dobro můžou členové nějaké církve považovat to, že nějaká složka čírkve chrání církev jako takovou. Otázka jestli inkvizice konala správně a dobro tedy záleží na úhlu pohledu. Zajímavou otázkou však je zadali dnešní policie a soudy by byli lepšími, či horšími v případě že by měli stejnou moc jako inkvizice ve středověku

zjentek

děkuji všem za vesměs správný pohled na věc ..„u mě“ byste zůstali naživu ,)

led

Ó Veľký Inkvizítor, ďakujeme…

MK44

Pro Zjentka: Díky za život 🙂 Dobré je, že uvažujete o otázkách svobody myšlení a přesvědčení, pluralitě názorů a logické, upřímné, ale i ohleduplné argumentaci. Že by lidstvo přece jen mělo naději 🙂

Pro Led: Cením Vaši odpověď jako zajímavou úvahu o historii – v rámci „chatovacího“ charakteru tohoto serveru a tedy nutnosti vyjadřovat se až zkratkovitě. Ale ta věta, kde mluvíte o jezuitech, mi nedá. Ono to vypadá jakoby nejprve vznikl Jezuitský řád (zal. 1534–40) a až potom inkvizice (konec 12. – zač. 13. stol., papežská 1231). Tak jste to asi nemyslela, ale nějakého školáka by to mohlo zmást … Omlouvám se, že jsem takový šťoural. 🙂

led

Šťouralov mám rada, znamená to, že pozorne sledujú výklad :)
ano máte pravdu v jednom, prvky inkvizície začali vlastne počas maurských vojen. Ale centrálnu organizovanosť tomu dal naozaj až Jezuitský rád – „bojovníci boží“