plebs

Kolik utratí český důchodce průměrně za byt neb údržbu a výdaje v domku kde užívá důchod?

Odborník expert Petr Juna uvedl, penzista za jídlo dá čtvrtinu důchodu do práce nechodí dvacet let a to průměrný důchod je 21 tisíc českých.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud e 20 let v důchodu, tak určitě nemá 21 tisíc, ale důchod o dost menší, Jenom výdaje a opravy mu vezmou spolu s energiemi a vodou zbytek důchodu a na nic jiného nezbývá a to ještě musí hodně šetřit

Další odpovědi
Hlada

To je nesmysl. Rád bych si přečetl originál. Kdyby měl někdo dát za jídlo 5 000 měsíčně, tak by musel nechat rozšířit futra a v tom případě by s důchodem nevyšel. Základní výdaje za energie a jídlo jsou do 30 % průměrného důchodu. Slevy na energie nebo údržbu pro důchodce nejsou.

da ny

Každý jinak.
Cena je závislá na tom, v jakém bytě bydlí (nejlevnější je OV) a kde.
Jaké má domácí aktivity = spotřebu energií (praní, žehlení, vaření /nebo jídelna/, TV, PC, domácí spotřebiče, jak svítí, topí…).. Jak velký má důchodce byt/metráž.
Zda bydlí sám amá na to jeden důchod, nebo jsou na náklady dva (nájemné či FO, otop, koncesionářské poplatky, TV, Internet, je pro všechny za stejné peníze, při 2 osobách je vyšší spotřeba vody, poplatek za odpadky atp.).
Bydlím v městském bytě, téměř 54 m² (i se sklepem).
Za bydlení (bez TV + internet = nadstandard 😉,
zaplatím nyní (od dubna městem zdraženo), **38% svého důchodu
ten, (necelých 23 tisíc).
Známá má stejný důchod + vdovský, byt 65 m², byt v OV, platí 18% z příjmu,
za oba důchody.

Makám jako šroub, mám 2 zaměstnání úvazky zkrácené 4 a 3 hodiny, 5 dní v týdnu).
😉 Takže odvádím peníze na ZP. SP(!) a daně FÚ.
Nemám,
žádné státní dotace na soláry, fasádu/zateplení, kotle aj.
Ani nenávratné půjčky od státu, za stavbu vlastní ho domu (před rokem 1989).
**Za jídlo utratím minimálně, kolem 5 000 Kč (vařím, do jídelen a restaurací nechodím).
Futra mám standardní (do koupelny a na WC užší, dveře mají 68 c), vážím 48 kg
(to je pro uživatele Hlada).
Něco nechám pravidelně v lékárně za kapky, léky
a potravinové doplňky. Za drogerii a pokud si odpustím oblečení, byty kupovat musím 😉
Na Baha, na hory ani na Mácháč, nejezdím
Jste s informací spokojen?

zjentek

Hlada, nepochopil jsem tvé počty. Za jídlo dám obvykle 169,– za jednu porci oběda (Ostrava).

Abych se vešel do útraty za jídlo 5.000 kč/měs., bylo nutné nejprve se naučit denně jen obědvat, neboli přizpůsobit organismus na jedno jídlo denně. To nejprve nebylo snadné, ale po čase se tělo nakonec podvolilo (muselo, jinak to nešlo, z pojišťovny taktéž nedostávám žádné benefity za vzorný přístup k sobě).

Celá situace na mě nejvíce dopadá, když si čas od času z nostalgie masochisticky zajdu do Kauflandu prohlížet si kaki, mango, mandarinky, citróny, olej, kávu, pivo, máslo, pribináčky, lázeňské oplatky a další, které jsem ještě před kovidem (před nastalou/vyplynuvší dietní „disciplínou“) měl tuze rád. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Já si často dopřávám vodu. Proto taky mám spotřebu až 100 litrů denně! Kvartálně to činí 9 kubíků a při ceně u nás na Prajzské si za tento luxus kvartálně připlatím 830 kaček. To jde. Neb, přesněji, prý to ujde. Tak mně to okolí tvrdí zleva, zprava. I když, mně se to nějak nezdá.. Děkuju. 💁‍♂️

plebs

Většina nové generace Alfa, M a Z / omlouvám se nevím zda písmeno Z je povoleno užívat nerad porušuji zákony / má na důchodce kritický názor i když jsem četl názor od politického odborníka, že na důchody nás zachrání migranti rovněž že zvýší porodnost.

da ny

😛
Také platím TV s internetem (jsou zde zavedeny 2 kabelovky, žádná společná anténa),
tarif za telefon = bez internetu, to nejlevnější.
Ještě 3 roky budu splácet půjčku. Bylo třeba investovat do městského bytu (dveře,
podlaha, kuchyňská linka, obklady, skříně v chodbě, varná deska, trouba)
V roce 2018, jsem ho „dostala“, v dezolátním stavu..
Letos mi vymění/dají novou vanu. Instalatérské práce, zazdění, hradí nájemník (já).
Nic z toho, si nikdo neodnese...... Ani já, pokud bych šla do "nízkonákladového
bydlení, zde, jen v pečovatelském domě… jedna místnost, asi za 4 tisíce.