anica

Kolik let jsme byli součástí Rakouska později Rakouska-Uherska

Nejlepší odpověď
annas

Data určitě najde v učebnici dějepisu. Roky si snadno spočítáte. Pomůžu vám tím, že vkládám odkazy.

  1. Učitě znáte datum, kdy vznikla Československá republika.
  2. Odkaz – kdy Habsburkové nastoupili na český trůn.

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/nastup-habsburku-na-cesky-trun/

3. Odkaz – kdy vzniklo Rakousko-Uhersko .
http://libri.cz/da­tabaze/staty/po­dlist.php?id=473

Další odpovědi
Lamalam

Rakouské císařství vzniklo v roce 1804, Rakousko-Uhersko vzniklo roku 1867, až do roku 1918 jsme byli jeho součástí.
Doplňuji:
A předtím jsem byli několik století součástí Habsburské říše, což bylo vlastně taky Rakousko.

Bičiště

Je třeba rozlišovat nástup Habsburků na Český trůn, od konce české samostatnosti. Po bitvě u Moháče1526, kde padl český král Ludvík Jagellonský, (Polák) nastoupil na český trůn Ferdinand I. (Habsburk) Až teprve od r. 1620, po bitvě na Bílé hoře, se datuje konec české samostatnosti, která trvala až do zániku Rakousko Uherska – 1918. Ve zkratce se říká – 300 let rakouské poroby, někdo to počítá již od r. 1526, a tak se můžeme setkat s tvrzením 400 let rakouské poroby. Některé novější historické pohledy tvrdí, že díky tomu, že Čechy a Morava se staly součástí Rakouské říše nebyl český národ poněmčen. Takže nebylo to jen období temna,ale i období velkého rozmachu české kultury a průmyslu, za podpory Rakouské říše. Přesto se Čechům nedostalo alespoň té rovnoprávnosti co Maďarům.