Kelt

Kolik % jednotlivých druhů slov je v jazyce? Jakých/kterých slov je nejvíce?

Slovní druhy – podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa, příslovce, předložky, spojky, citoslovce a případně člen, (nevím, kam jej zařadit). A pokud si vezmu nějaký jazyk, tak z určitého počtu slov, který ten jazyk obsahuje, budu počítat, kolik procent tvoří slovesa, kolik ostatní slovní druhy. Dá se to vůbec určit, kterého slovního druhu je v daném jazyce nejvíce a kolik %.? Respektive pokud by se posuzovali lidé s velkou slovní zásobou,například spisovatelé a stejným způsobem by se hodnotila jednotlivá slovíčka , dá se toto procentuální rozdělení zevšeobecnit na většinu jazyků? Například že na 100 sloves připadá 35 podstatných jmen a pod? Dá se to někde dohledat? Děkuji.
Doplňuji, že mne zajímají slova, která mají nějaký význam, číslovky bych do toho nezahrnoval. Když se naučím, jak se tvoří číslovky, mohu se za den naučit , respektive umět tisíce slov, ale nebudu mít takovou slovní zásobu, že bych znal tolik slov ze všech slovních druhů?

Nejlepší odpověď
annas

Počet slov se mění, takže čísla nejsou přesná. Pamatuji si odbornou literaturu, kterou jsem musela znát.

Počet jednotlivých slovních druhů, průměrný počet slov ve větě a v souvětí apod. najdete v knize od Marie Těšitelové O češtině v číslech.

Autorka se zabývala kvantitativní lingvistikou. Její díla jsou v odkazu.

https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/o-cestine-v-cislech-238782

Další informace o frekvenci jednotlivých slovních druhů, tedy jejich používání, pak najdete v tzv. Frekvenčním slovníku.

Něco je na netu
http://www.uj­c.cas.cz/miran­da2/export/si­tesavcr/ujc/in­foz/Frekvence-slov-1961/Frekvence-slov-1961.pdf

https://plzen­.rozhlas.cz/cis­la-vypovidajici-o-cestine-6803995

Další odpovědi
Drap

Procentuelně to zřejmě doposud nikdo nespočítal a ty to také zřejmě počítat nebudeš. Nejvíce je logicky číslovek. Zkus počítat od nuly do nekonečna....... tolik jiných slov žádný jazyk nemá.

Edison

Chtělo by to mít vyšší znalosti matematiky, pro jaké číslo ještě máme pojmenování je známo. Množství číslovek je omezený, např. Grahamovo číslo, které je dosud nejvyšším známým číslem (více o něm: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Grahamovo_%C4%8D%C3­%ADslo ). Osobně jsem toho názoru, že nejvíce bude citoslovcí.

Více o velkých číslech: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Velk%C3%A1_%C4%­8D%C3%ADsla . Zejména doporučuji si rozkliknout poslední – googolplex.

quentos

Ono to s těmi číslovkami tak horké nebude, protože složené číslovky se píší zvlášť.

ivzez

Někdy.
(–:

Kelt

Asi jsem špatně položil otázku, tak to zkusím napravit. Zajímají mne běžná slova, která jsou ve slovníku daného jazyka. Pokud bychom počítali kolik % je z toho sloves, podstatných jmen a pod. Podle mne je nejvíce sloves a pak jsou podstatná jména. Citoslovce bych tam moc nezahrnoval. Když řeknu „á“ , nebo „aa“ nebo , je to stejné, může to vyjadřovat jak bolest, překvapení a pod a mohu psát a výraz prodlužovat dle libosti, ale pořád je to jeden pojem. U číslovek je důležité znát názvy od 0 – 20 a pak názvy desítek a tvorbu názvu např 25, stovky a pod. Je sice pravda, že pokud existuje nějaký pojem, číslo a pod, mělo by to mít nějaký název, ale mělo by to být důležité pro daný jazyk. Například pí označované jako Ludolfovo číslo je matematický pojem s přesným vyjádřením, ale obsahuje pojem „číslo“, které patří do používaných slov, o které se mi jedná. Snad je to lépe vysvětleno