Ve kterém kraji či městě se hovoří spisovnou češtinou?

Nejlepší odpověď
annas

Není to zcela jednoznačné, ale podle nářečního slovníku a jazykového pásma se uvádí, že oblast kolem Hranic a Lipníka nad Bečvou neužívá žádné nářečí, ale mluví hovorovou češtinou.

V Čechách to má být Praha, kde se nemluví nážečím, ale hovorovou češtinou, která je mluvenou formou spisovného jazyka.
I když má některé koncovky, které se tolerují jen v mluveném projetu a vznikly historickým vývojem. Samozřejmě objevuje se hodně přistěhovalců, takže už to nebude tak jednoznačné.
Kolem Prahy se už mluví středočeským nářečím, z něhož vznikla spisovná čeština.

Nejvíce se ale mluví obecnou češtinou.
Doplňuji:
Nejsložitější z hlediska jazykového zařazení je mluva v oblasti severozápadočeské, kde došlo k různorodému osídlení. Stejně tak v oblasti kolem Ostravska, jejíž část spadá do lašského nářečí.
Vl. v.

Další odpovědi
dudu

Když před léty Komerční banka zřizovala telefonní centrum byl vybrán Liberec. Toto město po válce a odsunu Němců bylo osídleno mixem obyvatel téměř z celé republiky a přes řadu jiných problémů se zde uplatnila hovorová čeština nejvíce příbuzná našemu spisovnému jazyku.

suaeda

Nejspisovněji promlouvá asi >> Zdeněk Pohlreich :) v televizní show. Jinak v každé časti naší republiky je menší či větší rozdíl od spisovné češtiny.
Když jsem před lety jezdil z vojny na opušťák domů tak během noční cesty vlakem bylo nádherně slyšet rozdíly nářečí. Od ogárů na Valachoch jsem odjel směrem na zpívající Brno se „šalinami“ a pokračoval přes Vysočinu. V Praze mě uvítala největší koncentrace slov týkající se vykastrovaného skotu a ukončil jsem cestu na západě, kde se do češtiny již míchala němčina „lavor, šnitlik“. Nejezdil jsem přes Ostravu, ale „kratke klobasy“ a nádech polštiny jsem si užil na svých cestách později. Nezmiňoval jsem další speciality jako Hanou, Chodsko aj.
Dnes už je to trochu jinak. Hodně slyšíme různé „přistěhovalecké“ jazyky, ale to už je spíše námět na jinou otázku.

Drap

Uplně spisovnou asi nikde, každá oblast má své

Adri ..

To podle mě záleží asi i na lidech. Ale znám kámošku a ta mluví spisovně pořád. Je z Ostravy, prý na většině místech na Moravě a Slezsku se celkem mluví spisovně, protože spíš i mluví tou typickou nářeční spisovnou češtinou.

anonym

Projezdila jsem republiku poměrně hodně a asi nejspisovněji jsem slyšela mluvit ve Zlíně. Nezaznamenala jsem zde žádný přízvuk a žádné nářečí. Ale zřejmě sem patří i další oblasti jako Hodonínsko a podobně. Krásnou češtinou se hovoří i v Brně, pokud nemáš smůlu na skupinky používající hantec.

Děda Louda

Spisovnou češtinou se spisuje (i když je to čím dál větší bída), hovoří se češtinou hovorovou.

Mapel

Spisovnou češtinou se mluví na každé hodině českého jazyka a to v každém kraji a městě.

kubimi

Včil sem prijechal z knajpe a tež sme tam s chlapama muvili o tem a Fricek, že švigra, no ta co byva kajsi v Petřvaldu s takym cypem chudym, co robi v Orlove na šachtě, muvila o susedě, že ona pry spisovně aj muvi.

anonym

Ze zkušeností určitě Zlínsko a potom Javornicko (severně od Jeseníka).

anonym

Existuje ještě jiné kritérium pro mluvený český jazyk než je spisovná čeština? Nevím o jaký výzkum šlo, ale prý Praha to nebyla. Tak ta Annasina odpověď mě trochu mate. Ale zkusím si vaše odpovědi zapamatovat a přednést je kolegovi v práci. Děkuji.

annas

Ad czech…, kdo si má pamatovat Váš nick.
Mám mapu na níž, jsou zachyceny jednotlivé oblasti. Průzkum dělají jazykovědci, ale jak jsem se zmínila, situace se mění.

Spisovná čeština má dvě podoby:

  1. psanou – ta by se měla užívat všude ve veřejném styku, tedy tam, kde o něco jde i když právníci mají svou terminilogii, na úřadech jsou určité obraty atd.
  2. mluvenou – ta se nazývá hovorová čeština. Má některé tvary, které se tolerují jen v mluveném projevu.

Ještě existuje tzv. obecná čeština, ta je nespisovná, jde o jakési nadnářečí. Mluví se kolem Prahy, ale částečně i v Praze.

Snad Vám toto vysvětlení stačí.

anonym

Sám nevím jakými myšlenkovými pochody jsem vymyslel takový nick. Musela mě z toho druhý den bolet hlava. Jisté je, že svoje aktivity na netu je lepší tajit před kolegy z práce aby se náhodou nedozvěděli že tady pokládám otázky které mohou někoho diskreditovat. Proto jsem přešel k tomuto nicku.
Kolega který se zajímá o historii … prostě jsme kecali o tom jak se kde mluví, abych nebyl příliš spisovný. Znáte to, jak se mluví u zedníků:-) Chtěl mě říct že existuje nějaká oblast kde se opravdu mluví spisovně. Jenže ho zradila paměť a Prahu popřel. Zmínil Zlín, ale nebyl si jist. Já sám spisovně – vlastně to nemohu posoudit, protože mě mnoho lidí nadávalo že nejsem žádný Brňák. Sám nepoužívám výraz šalina, ani místní dialekt. Ale jen mě to zajímalo, aby v pondělí mohlo pokračovat kecání. Zatím děkuji.

fcoop

Annas – takové malinké vytahání za ouško – to nebylo zrovna extra zdvořilé – „Ad czech…, kdo si má pamatovat Váš nick“.
No nic.

anonym

Takový nick není ani v biologii.

annas

Ad fcoop, máte pravdu. Někdy člověk jinak myslí a jinak píše. Mrzí mě to, zase moje zbrklost.
Teď jsem zašla psát a musela si nick okopírovat, abych ho nepopletla. Ad czechrapsind – omlouvám se. Už se to nikdy nestane. Přidávám poděkování za otázky, které jste položil v posledních dnech.

fcoop

Radši jsem upozornil – dovedu si představit,že místo tahačky za ouško by na vás spadnul barák.
Známe svoje tydlety .............­.............­...jóó´papenha­imské

annas

Opět souhlasím. Oběma ještě jednou díky.

anonym

Jsem bičován téměř každý den ve svém zaměstnání poučkami. Někdy jich je tolik, že vykonání práce se stává nesplnitelným požadavkem. Bohudík že aspoň dnes tam nejsem.

anonym

Braňme veterány na Odpovědích! Moc bych se také přimlouval za návrat Miroslavst.

annas

Zapomněla jsem uvést ještě nářečí. Pokud máte zájem, najdete v liště.