Avatar uživatele
Zlatý

Kolik by stál 1 kg výrobku v dnešní ceně 250 Kč před rokem 1989?

Protože nevím jak se to počítá a tak se zeptám vzdělanějších. Prý nějaká madián. :-(
============================== ===========
Abych byl přesný: manželka peče dorty, což v době minulé nedělala. Dnes si bere 250 Kč/1 kg a nechce se mi věřit, podle výpočtu Agnety, že by stál 1 kg dortu 33 Kčs, když z tabulek víme, kolik stálo a stojí máslo a další potřebné suroviny.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Měli jsme se za komunismu lépe?

http://tn.nova.cz/…
----------------------------
"Aktuální" může být i porovnání cen=výdělek kontra ceny zboží za - Rakouska-Uherska.
Neměli se tenkrát lépe?

Jak se žilo za Rakouska
http://www.abclinuxu.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Ta tabulky a různé internetové kalkulačky se pokoušejí porovnávat neporovnatelné.

Pokud se chcete dostat na celu dortu v minulém režimu, budete si to muset spočítat v tehdejších cenách (medián a různé koeficienty to zkreslují.

Agneta uvádí, že by to měl být cca sedminásobek. Možná, že to u některého zboží souhlasí, ale u potravin moc ne.

Máslo dnes stojí cca troj- až čtyřnásobek, cukr cca dvojnásobek tehdejší ceny.
Vejce cca sedminásobek, kakao – nevím z hlavy, kolik stojí teď, (stávalo 7 Kčs).
Velký rozdíl může být v zavařeninách – dnes je mnohem větší výběr v cenách od djeme tomu trojnásobku po cca devítinásobek tehdejších cen.

Nevzpomínám si na ceny tehdejších dortů. Ráda jsem pekla a dorty jsem vždycky dělala sama. Občas jsem si někde dala harlekýna (kousek za 3 Kčs), koňakovou špičku (také 3 Kčs), žloutkový věneček (1,20 n. 1,50 Kč) nebo větrník (2,50 Kčs) – ty neumím.

Co ještě manželka do dortů používá?
Třeba se nám podaří na přibližnou cenu dostat…


Avatar uživatele

Dole je tabulka do roku 2011-12.
http://tn.nova.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Možná je dnes osminásobek? Říká se, že sedminásobek to má být:D
Takže 250 : 7,5 = ? > souhlas?

Ale podle zboží, že:D


Avatar uživatele
Zlatý

Záleží nielen v prepočte cien, ale aj v prípadnej štátnej dotácii (napríklad základné potraviny), v raste nákladov a v otázke ponuky a dopytu.
Ak chceme porovnávať, musíme si zobrať tzv."nákupný košík"
Napríklad: potraviny išli hore, kdežto priemyselné výrobky zase dole, v prepočte na nákupný košík.


Avatar uživatele
Stříbrný

chybí doplnit zdalipak peče pro domácí spotřebu nebo na prodej zákazníkům, kde se kalkuluje přímý materiál (suroviny) mzdy a odvody, výrobní a správní režie (elektřina, voda, plyn, nájem, pojištění, topení...) a...zisková přirážka (marže)


Avatar uživatele
Bronzový

Před rokem 1989 se cokoliv shánělo do síťovky.
Dnes se jezdí do marketů nakupovat autem.

Odpověď tedy zní, že dříve si těžko sehnal do síťovky 1kg čehokoliv, ani zda si se paktoval se zelináři, řezníky...... !


Avatar uživatele
Zlatý

To záleží na druhu výrobků.
A co se týče dortů, také to je různé. Dle druhu a pracnosti. A pracnosti zdobení.
A taky na lokalitě a konkurenci.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

lexx, ... dnes si bere 250 Kč/1 kg a určitě si nepočítá cenu pro domácí potřebu. :-)

Avatar uživatele
Stříbrný

Agneta

To ale beru jen "všeobecně" = "prst přes palec" :DDD
Samozřejmě, že to platí jen u "mzdy a platu", a ne u všeho zboží. Třeba benzín byl u komančů drahý: 9,-Kčs/Super > to by musel stát dnes místo 28,90 Kč > 65,-Kč :D

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

Jugare, já to nechci podle tabulek. Já chci vypočítat, kolik by to stálo dříve!

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

fcoop, to mne nezajímá, mne zajímá určitá věc určité hodnoty. Dnes a včera, nikoliv včera a dnes!

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2728
Zlatý quentos 1318
Zlatý mosoj 1303
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 602
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.