zjentek

Kolik a jakých významů má slovo šapo?

Nejlepší odpověď
annas

1.Původně žabó, později šapó – z fr. jabot = krajková ozdoba šatů kolem krku, okruží – okolek okolo l něčeho, zvl. obojek nabíraný a řásnatý okolo hrdla, z krajek,
2. šapo – viz 1 v hereckém slangu = garderoba i límec na pánské košili
3. šapó = z chapeau – klobouček – z francouzštiny

Kottův česko-německý slovník.

ŠaPo – zcela jiný původ má zkratkové slovo pro ŠÁlek a POdšálek, ale bohužel se chybně píše..

Jde o ryze českou zkratku, která nemá nic společného s francouzským chapeau (klobouček).

Takže slova śapo mají různý původ – franouzský, ŠaPo je ryze český.

Další odpovědi
marci1

Znám „šapo“ jako pojmenování soupravy šálku s podšálkem a nebo jako krajkovou ozdobu šatů nebo halenky kolem krku. 🙂

Lamalam

Pokud by šapó [chapeau] řekl Francouz, znamenalo by to klobouček.