simonwlol

keci nebo kecy?

keci – měkká souhláska
kecy – jako hrady nebo výjimka?

Co je správný, lepší tvar?

Nejlepší odpověď
anonym

Když nevím, pomáhám si ukazovacím zájmenem. Rozhodně lépe mi zní ty kecy, než ti keci.

Další odpovědi
quentos

podle PČP jednoznačně KECY.

Tak jaképak nepravdy.

ratava

sice je „c“ měkká souhláska, ale v češtině je celá řada běžně užívaných slov cizího původu, v jejichž základu píšeme po hlásce c tvrdé y (cyklistika, motocykl, cysta, cynik, cyklon, cyklus, cypřiš), takže kombinace c + y není tolik překvapivá.

Stejná poučka o psaní měkkého i po c v pádových koncovkách platí i u podstatných jmen ženského rodu skloňovaných podle vzoru „žena“ – vlastních jmen jako Lubica, Danica, popř. obecného jména skica: ve 2. p. singuláru i v 1. p. plurálu bychom měli psát Lubici, Danici, skici.

Výjimkou jsou podstatná jména skloňovaná podle vzoru „hrad“: nespisovná hecy, trucy, placy, kecy, frcy i spisovná tácy, puncy; nověji k nim přibyly i kibuc – kibucy a hospic

TAKŽE KECY JAKO HRADY…
Doplňuji:
omlouvám se- trochu kostrbatě naskládáno… někam se mi vytratil jeden řádek o „c“ a „předseda“ a „vlastních jménech“, tak je to takové divné…

Zdroj: pravidla ČJ

ondra07

Já myslím, že kecy.
Keci neexistují :)

anonym

Není co dodat, ocko má zase pravdu.

tom004

Y je přijatelné.

venkovan

Nepravdy.