Když už se tady kladou…

…divné otázky,neodpustím si tuto: čemu se říká hrotek a co byly štajmanovy boudy,zvané štajmanky a co to je zmola!
Doplňuji:
Štajmanovy boudy byly boudy.....snad se někdo najde,kdo to ví!

Nejlepší odpověď
annas

Štajmanka – Štajmanovy boudy – boudy pro studený odchov telat.

Víc si nevzpomínám.
Doplňuji:
Uvedla jsem nepřesně – víc si nevzpomínám v souvislosti s odchovem telat.

Jinak hrotek mám ještě doma. Do zmoly jsme si chodívali s dětmi hrávat.

Další odpovědi
1popelka1

Doplňuji Flodura:
Štajmanky – na odchov telat

flodur

Hrotek-nádoba do níž je dojí mléko přímo z vemene
Zmola-rokle,příkop,ú­voz,jáma
Štajmanka-nevím

vagra

Byla to poměrně veliká pozinkovaná,později smaltovaná kulatá,nebo oválná nádoba se dvěma uchama,určená k mytí nádobí,praní atp.
V hrotku,v době kdy nebyly ještě tak rozšířené vany,se koupaly i malé děti.
Na zbytek už bylo odpovězeno.

DusanOrlik

nevím

1popelka1

Tak na ty divné otázky neodepisujte a ušetřete si komentář…

Pořád mi „divné otázky“ přijdou užitečnější, v budoucnu to může někoho zajímat, jaký to a to slovo má význam, na rozdíl od toho, jak močím nebo na kterou stranu chleba si mažu chleba, jestli pršelo v 10:32:15 tam a tam, jaká je tma apod.
Navíc se ptám na slova, která jsem na netu nenašla. Zkuste to taky nejdřív, třeba „zmolu“ není problém najít.

anonym

Když pokládám otázky,znám i odpovědi!Jen mě zajímá,kolik lidí ví o čem je řeč!Málo kdy používám googla!

vagra

Tak proč ta poznámka o kladení divných otázek?
Já na té otázce nevidím vůbec nic divného.

kropitko

Moje řeč,jak píše Popelka,je tu daleko více podivnějších otázek,které pro budoucnost postrádají jakýkoliv význam. I když kdoví Popelkou,třeba pro některé lidi jsou to otázky života a smrti,,,třeba nemají žádný větší problém.....ó ó,ze mě asi mluví závist,taky bych chtěla mít takové starosti!!!

1popelka1

Jsme závistivé až hanba… Třeba je opravdu do budoucna potřebnější vědět, jak někteří uživatelé vykonávají potřebu nebo kolik psů je v ulici (nehledě na to, že ani nevíme v jaké a v jakém městě, takže dost nepřesná odpověď) a určitě by se našly i další otázky podobného charakteru, které krom tazatele nikomu jiného nikdy jindy nepomůžou, neporadí a někdy ani tomu tazateli, protože otázky dává jen z nudy, provokace… kdo ví, co je k tomu vede…