juana

Co znamená slovo „psíreň“ v rčení: Zima jako v psírni?

Nejlepší odpověď
annas

Správně psírna – zima, chlad, obvykle ve spojení, které jste uvedla – zima jako v psírně. Jinak v psinci.

Souvisí s tím, že se psi chovali v chladném prostředí.

Podle SNČ – kolektiv autorů

Stejně pak v odkazu
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-rceni-zima-jak-v-psirne

V hanáckém nářečí se běžně používá.

Doplňuji:
„U našich předků, jako u jiných národů byl pes zvířetem opovrženým, a to uchovalo se až po naše doby
Život jako pes uvázaný u boudy vede, kdo je osamocený a opuštěný.“
http://myslivos­t.wz.cz/1.pes­.html

Pro psa bylo všechno dobré. Stejně jako jeho předek, který žil v přírodě, zdomácnělý pes pobýval na dvoře, v boudě, možná v nějaké kůlně, takže se choval v chladném prostředí. Ani psi zámeckých pánů určitě nepobývali v přetopených místnostech.

Psince bývaly spíše u panských sídlech, na hradech a podobně. Byla to vždy, chladná, nevytápěná místnost.

Další odpovědi
gecco

Není to „psíreň“, ale PSÍRŇA…
😉
Tedy místo nevytápěné, určené pro chov psů – psinec…
😉

johana 56

Psinec, psírna – zařízení (ubytování) pro psy.
Znám spíše "zima jako v psí boudě“. Náš čtyřnohý miláček ji míval pěkně zateplenou, občas jsem se v ní zahřála i já.
Při velkých mrazech není ve studené boudě nebo v otevřeném kotci moc teplo ani chlupáčům…

quentos

Správný první pád je psírna – místo, kde byli chováni psi. Více viz ve zdroji.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-rceni-zima-jak-v-psirne

Emefej

To neznám, u nás se říká „zima jako v psinci“.

Danina65

U nás se říká zima jako v psírně, nebo v psinci.Což tedy dnes opravdu byla.

zjentek

Tu se řika kosa jak v pšarně!

dubraro

Domnívám se, přes řadu příspěvků a uzamčení otázky (proč??), že správná odpověď dosud nepadla.
Psi nebývali chováni v přirozeně chladném prostředí ze sadismu nebo záliby v týrání zvířat. Držením psů v teple se jim totiž zhoršuje čich. V teplém prostředí jsou všechny pachy intenzivnější a citlivost čichu tím otupuje. Služební psi jsou dodnes držení v zateplených, nikoliv však vytápěných kotcích.

annas

dubraro,

nějak nechápu vaši reakci, kdo píše o sadismu, o teple a o čichu nikdo nepíše.

Bývali v chladu i v krutých mrazech. Často uvazováni u boudy.

Navíc psi nebyli v oblibě, proto vzniklo tolik negativních přirovnání.

„Věrnost, oddanost a obětavost psa jsou sice příslovečnými, přes to však bývá pes za to málo odměňován. U našich předků, jako u jiných národů byl pes zvířetem opovrženým, a to uchovalo se až po naše doby. Pro psa je všechno dobré. O každé špatné věci se tvrdí, že by byla takhle jen pro psa“
http://myslivos­t.wz.cz/1.pes­.html

zjentek

Cože? Nevytápěné místo pro chov psů? Tak teď jsem musel Fanynce zakrýt očička ..takový místa v dnešní době ještě existují?

led

ale ano existujú, nie všetky psy bývajú v panelákoch.

redy

Neměla by číst tyhle stránky, aby se nestresovala. 🙂

gecco

Zjentku – to jsou místa pro chov psů, ne Fanynek…
😉

redy

🙂