bolak

Když se mluvilo za socialismu o Karlu IV. nebo Janu Husovi, mluvilo se o nich jako o soudruzích?

Nejlepší odpověď
annas

O Karlu IIV. určitě ne, ale o soudruhu Husovi ano. Nebyla jsem si jistá, ale potvrdil odkaz.

„V prostředí komunistického vymývání mozků, kde byl „soudruh Hus“ líčen v podstatě jako předpotopní komunista, bylo takové čtení nesmírně zajímavé a vytvářelo ve mně naopak odpor vůči ideologickému nátlaku, který na člověka útočil ze všech stran, zejména ve škole a v televizi“.
http://svobod­neforum.cz/pa­vel-safr-moje-cesta-za-janem-husem/
--

Když slyším vánoční píseň „Narodil se Kristus Pán!, vždy si připomenu, že se jednu dobu zpívalo "Narodil se soudruh Pán“ Píseň se hrála v rozhlase.

Rovněž Ježíš j Kristus byl označovaný jako první komunista, tedy soudruh.

Další odpovědi
anonym

Ty si to už nepamatuješ? A říkalo se lékařům soudruzi?

lexx

děláš si srandu, nebo fakt to nevíš?

setapouch

Minimálně v Černých baronech (jen nevím, jestli v knize, filmu nebo seriálu) se říká soudruh Žižka.

ivzez

O Karlu IV., Janu Husovi ani Janu Žižkovi se nemluvilo jako o soudruzích,
soudruzi se neobjevovali ani v koledách nebo národních písních.
Občas to někdo použil jako podle mne nepříliš vydařený vtip, ale to bylo všechno.

To se spíš některé koledy nehrály. „Narodil se soudruh pán“ je podle mne nesmysl nebo přehnaná snaha některé „soudružky učitelky“. Určitě to nebylo pravidlem.

Koledy v TV, rádiu, na koncertech, … se zpívaly normálně.

bolak

Já pamatuju že jsem někde slyšel „soudruh Žižka“..

annas

Ad barbakan
Znala jsem několik jedinců, kteří oslovovali lékaře: „soudruhu doktore“.
Ale šlo spíš o výjimku. 🙂

anonym

Ano, možná na stranické schůzi, ale co jsem živ, mezi normálními lidmi jsem oslovení lékaře soudruhu neslyšel. Jo, a v nějakých těch socialistických seriálech. 🙂