Gestas

Když pustím balonek s heliem do nebe, co se s ním stane?

Praskne nebo z něj helium postupně vyprchá a tento spadne dolů?

Nejlepší odpověď
Lamalam

S klesajícím atmosférickým tlakem se bude roztahovat až nakonec praskne. Z kvalitního balonku helium tak rychle neuteče. Vodík má podstatně menší molekuly a z normálního pouťového balonku samovolně zmizí za dva dny, ale v prezervativu vydrží i dva týdny (vyzkoušeno vlastním experimentem).

Dochy

Lama:
To s velikostí molekul opravdu není pravda. Helium má nejmenší atom a netvoří molekuly. V klasickém balonku nafouknutém odpoledne už kolem půlnoci uteče tolik helia, že balonek neudrží váhu šňůry. Po 24 hodinách už je z balonku jen bublina na které se nepozná že byla plněna něčím jiným než vzduchem. Foliové balonky (větší) mohou vydržet pár dní než začnou splaskávat

Kepler

S prasknutím souhlasím, ale s tou velikostí molekuly si nejsem jistý. Za prvé vodík tvoří dvouatomové molekuly a sám jeden atom je větší, než ten héliový. Schopnost difundovat membránou nezáleží jen na velikosti molekuly.
 http://www.prvky­.com/1.html

Lamalam

Jasně, trochu jsem to zjednodušila. Ale to s tou gumou opravdu funguje.

Kepler

To věřím, sám jsem prcgumou nikdy nedifundoval 🙂