Jiří Bohumil

Když někomu závidíte jeho schopnosti a dobré vlastnosti, je to opravdu tak hloupé?

V této otázce se vracím ke své otázce před pár dny, v kategorii „vzdělání a práce“, která zněla „Co nejvíce svému okolí a lidem závidíte?“. V jedné odpovědi mi bylo vytknuto, že závist je hloupá a závidět někomu něco je hloupé. To mne přinutilo se zamyslet nad tímto názorem. Dotyčný sice předeslal, že si další popis otázky nepřečetl a tuto otázku zavrhl, ihned po přečtení nadpisu otázky. Nevím, možná jeho spontánní reakce vznikla z toho důvodu a že mne nepochopil. Já si ale opravdu myslím, že závist tohoto druhu, vycházející pochopitelně z obdivu, je jako pocit dobrá a není ji nutno zavrhovat. Je určitě, jak jsem již i v tomto původním dotaze uvedl, silným motivačním prvkem, aby se člověk stal lepším (a chytřejším). Závidět třeba „materiální statky“ (peníze, majetek a pod.), rovněž zavrhuji, jako vlastnost hloupou a špatnou, ale myslím si, že by se neměly všechny „závisti“ házet, jak se říká, „do jednoho pytle“.
Jde opět o „akademickou“ otázku, ale zajímaly by mne i Vaše názory.

Nejlepší odpověď
ivzez

Obdiv a nechat se někým inspirovat je podle mne v pořádku,
ovšem v takovém případě nejde o závist.

Dobré vlastnosti stojí za to napodobit, zapracovat na sobě. Ale v okamžiku,
kdy je člověk někomu začne závidět, se podle mne snižuje, dostane se tak
na mnohem nižší úroveň, než byl před pokusem něco zlepšit.

Závist považuji za negativní v každém ohledu a v žádném případě bych
ji nespojovala s obdivem k někomu, něčím vlastnostem, výkonům apod.

[To byl i důvod, proč jsem na Vaši první otázku nereagovala. Rozumím Vám,
jak jste myslel první otázku, rozumím i tomu, jak míníte tuto otázku. Ale podle
mne jste měl zvolit jiné obraty.
Závist je pro mne naprosto nepředstavitelná. Nikdy jsem se „nenaučila“ závidět, „nenaučila jsem to své děti a mám i štěstí na lidi kolem sebe, na lidi, pro které je
závist stejně nepředstavitelná, jako pro mne.]

Další odpovědi
zjentek

Připojím se k názoru ivzez- napřed je potřeba rozlišit závist od obdivu. Osobně si ale myslím, že to dokáže i primitiv (já to umím).
Taktéž se shoduji s ivzez posledním odstavcem- závist je pro mne naprosto nepředstavitelná. Pošlu do p*dele i prezidenta, když na to přijde. Raději budu pomálu umírat těžce mučen v zajetí, než bych tomuto člověku měl poklonkovat, kterémuž jednání v předchozí fázi VŽDY předchází právě zmiňovaná závist, svou závistí nebezpečnými jedinci transformovaná na obdiv. ;)

Smode

Nemusí na tom být nic špatného a už vůbec ne hloupého. Zde jde o pouhé zbytečné slovíčkaření kterému nedokonalý jazyk dává prostor. Daleko důležitější než samotné slovo je kontext a dokonce jsou země kde je překlad slova „závist“ brána jen v pozitivním smyslu.

A nakonec jsou přece lidé kteří jsou v nějaké činnosti natolik lepší že pokud jsme soudní tak nám musí dojít, že je v této dovednosti v životě nedohoníme. A takového člověka když bezmezně obdivujeme, neděláme tím ze sebe tak trošku člověka méněcenného? Jistě že ano! A to je snad chytré či dobré? Není.

Takže jak vidíš nic není jen černé nebo bílé a na všechno se lze podívat i z druhé strany, proto buď úplně v klidu :)
Kdo říká že jedině to, vždy lže. Kdo říká že jedině tamto, vždy lže také! Pravda je někde uprostřed.

Jiří Bohumil

ivzez, asi jde u nás o rozdíl chápání pojmu závist. Kdybych položil otázku ve znění jestli někoho obdivujete v něčem, asi by to úplně nevystihlo přesně můj dotaz. Ale rozumím Vám. Za reakci děkuji a zdravím.

ivzez

Souhlasím, pod pojmem závist si každý představujeme
něco trochu jiného, ale myslím, že ne radikálně odlišného.

Podle mne obdiv a snaha nebo touha se od někoho něčemu přiučit popisovanou situaci vystihují. Chtít se v něčem zdokonalit, naučit něco chvályhodného, … je naprosto v pořádku.

Ale nezávidět!!!