sonyyyyyyy

Když jsem na neschopence, do kolika hodin může kontrola přijít ve všední dny? A chodí i o víkendu?

Díky za odpověď, Lůca

Nejlepší odpověď
dědapetr

V novém zákoně o kontrolách již není uveden čas, tak že kontrola může být kdykoli. Zákon o nemocenském pojištění
Díl 4: Povinnosti a oprávnění dočasně práce neschopného pojištěnce
§ 64
Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen

  1. dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce,
  2. umožnit příslušnému orgánu nemocenského pojištění a zaměstnavateli kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce; při této kontrole je dočasně práce neschopný pojištěnec povinen prokázat svou totožnost a předložit rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti.

Při této kontrole je pojištěnec povinen prokázat svou totožnost a předložit rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Byt ( místo pobytu) je pojištěnec povinen označit fungujícím zvonkem a svou jmenovkou. Kontrolu provádějí zaměstnanci místně příslušné OSSZ na základě namátkového výběru, podnět ke kontrole může dát též ošetřující lékař, úřad práce, posudkový lékař, jiný orgán či fyzická osoba. Kontrolu může provádět též sám zaměstnavatel v době, kdy bude zaměstnanci vyplácet náhradu mzdy, nebo o ni může požádat příslušnou správu sociálního zabezpečení.
Nic o tom, že by měl zaměstnavatel právo pohybu po vašem domě v zákoně není. Máte pouze povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu.

Další odpovědi
led

Nesmie vás rušiť počas nočného kľudu 22:00–06:00, ináč kedykoľvek môže prísť na kontrolu. Pokiaľ máte byť doma, na vašu prípadnú neprítomnosť treba mať potvrdenie od ošetrujúceho lekára.

roxy52

Pokud jsi Lůco nemocná a chceš chodit mezi lidi,tak požádej lékaře,aby ti napsal vycházky třeba od 21.00–03.00. :)

Filip84

Je třeba rozlišovat mezi prvními čtrnácti dny, kdy Ti hradí náhradu mzdy zaměstnavatel a následnou PN, kdy Ti platí nemocenskou OSSZ.

Prvních 14 dnů Tě může kontrolovat jenom zaměstnavatel, pak zase jenom OSSZ. Zaměstnavatel Ti platí náhradu mzdy jenom za dny, kdy bys byla v práci, takže kontrola o weekendu by byla velmi, velmi zvláštní. Ale de lege lata tak činit může.

OSSZ Tě může kontrolovat kdykoli, ona Ti platí i za dny pracovního klidu.

Kontrolovat Tě může, ten nebo ten, 24/365, otázkou ovšem je, k jakému legitimnímu cíli by nějaká kontrola, třeba v 2.00 am, směřovala, a zda by taková kontrola nebyla v rozporu s dobrými mravy. Ovšem bude-li mít třeba OSSZ „bonz“, že chodíš každý pátek v 10.00 pm na pařbu a vracíš se v 4.00 am, a nebude to anonym, zkontrolovat Tě může.

eva P

Vycházky jsou maximálně do 19 hod, takže 21–03 je blbost