Minas

Kdyby Hitler nerozpoutal válku a nezabíjel lidi, myslíte, že by pak Německo prosperovalo?

Rád mám takovédle otázky, ale zajímá mě vaše odpověd jak by to vypadalo a ne proč by se to nemohlo stát.

Nejlepší odpověď
fcoop

Retrospektivní futurologie,neboli Kdybylogie je obor,který skutečně zajímá poměrně dost lidí.
Vznikly i známé věty,tedy poučky…např. „Kdyby byly v ........... ryby,nemusely by se budovat rybníky.
Poměrně zdařilá je i věta"Kdyby měla babička tralala,tak by to byl dědeček“.

Ta s tou babičkou poměrně přesně vystihuje podstatu celého „problému“.

Kontrolní otázka:„Co bys dělal,kdyby ses znovu narodil“?

Další odpovědi
zzzlatokopka

Copak německo neprosperuje?

Hitler byl odporné zlo, ale tím že začal zbrojit, nakopnul ekonomiku, která v 30tých letech doslova zdechla.

Německo prosperuje výborně, jeho ekonomika patří k těm nejlepším.

suaeda

Hitler se dostal k moci, protože Německo bylo po prohrané I. světové války ve velkých finančních problémech. Muselo platit velké repatriace a většina obyvatelstva žila v chudobě. Nebylo co jíst, nebyla práce a v této době se objevil hlas vůdce který lidem nasliboval, že vše změní. Bohužel, v jakékoliv zemi, kde se má obyvatelstvo špatně je schopno uvěřit komukoliv, kdo nastíní nějakou i bludnou lepší budoucnost.
Po druhé světové válce si Amerika uvědomila, že nesmí udělat stejnou chybu a tak se snažila podporovat pomocí tzv. Marshallovým plánem všechny státy v Evropě včetně prohraného Německa. Samozřejmě mimo východní zónu, kterou spravovalo Rusko.

Drap

Myslet si můžeme co chceme, ale nebylo by to nic platné. Takové kdyby jsou jen ničím nepodložené spekulace.
Pokud by ses nenarodil, našel by se někdo jiný , kdo by dával podobné otázky ?

klumprt

Já takovéhle otázky rád nemám. Poznání skutečné historie k jejímu aspoň téměř úplnému pochopení vyžaduje dosti usilovné studium. A to platí i o relativně nedávné době před 80–100 lety. Odpovídat na otázky týkající se nějaké paralelní historie, nelze. Protože poznat všechny historické procesy a souvislosti něčeho, co se vůbec nestalo, prostě není možné.

led

Hitler, to bol len verejný predstaviteľ skupiny ľudí, bez ohľadu na štátnu príslušnosť, túžiacich po moci, po zisku, bez ohľadu na iných. Použijem váš obľúbený výraz, „kdyby“ Hitlera nepodporovali v jeho víziách títo ľudia (viď vyššie), nebol by Hitler, ale len jeden z mnohých.
Historicky, Nemecko po 1.svetovej vojne bolo politicky aj hospodársky rozbité, ale na mieste bývalého mocnárstva vznikol štát, ktorý sa stal zdrojom rýchleho zisku podnikateľov víťazných mocností. Na to aby sa mohlo Nemecko stať aj baštou proti rýchlo šíriacej sa myšlienke bolševizmu, bolo nutné ho rýchlo vybudovať na silnú hospodársku veľmoc.
Vďaka myšlienke nacizmu o arijskej moci nad svetom sa hospodárstvo rýchlo preorientovalo na vojenskú výrobu. Ale výroba len pre výrobu, bez odbytu, je stratová, preto zákonite muselo dôjsť k násilnému riešeniu problému. Ekonomicky, ak by nedošlo k vojne, Nemecko by sa hospodársky dostalo do straty.
Marsahallov plán znovuobnovy hospodárstva v štátoch Európy, bol vlastne len rozšírením politicko-ekonomického pokračovania cesty spred 2.svetovej vojny.

marci1

Myslím, že ano. Němci jsou precizní, tradicionalisté, dbají na dochvilnost, plánování, nemají rádi nepořádek, chovají se zodpovědně. 🙂
Vlastní zkušenost

zjentek

kdyby si mocnáři této planety hledali jinou cestu k evropskému hospodářství, Hitler bejval nemusel dělat válku ;q