luckykubrt

Kdy začali lidé poprvé oslavovat příchod nového roku ohňostroji?

Nejlepší odpověď
annas

I ohňostroje mají svou historii pro jiné použití (oslavy panovníka, zahánění zla, ale i v modlitbách za štěstí atd.) a při jakémsi „opficiálním“ vítání Nového roku. U nás se spolu s pyrotechnikou objevily po pádu železné opony.

V anglickém zdroji je uvedené, že od r. 1900 se objevil ohňostroj, když se začal oslavovat obecně příchod nového roku o silvestrovské noci z 31. prosince na 1. ledna.

Dnes se ohňostroje objevují postupně o půlnoci v okamžiku, kdy nový rok přichází od východu. Oslavu nového roku s ohňostroji přerušila 1. i 2. světová válka, hospodářská krize atd.

V evropských zemích je Nový rok přivítaný ohňostrojem.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/New_Year's_Day

Jeden z prvních ohňostrojů po rozsáhlejší výstavbě města byl v New Yorku v r. 1904, o dva roky později byl zakázaný. I když částečně obnovený asi za 2 roky, opět jen na krátkou dobu, souviselo to s oběma válkami, kdy veselí nebylo na místě. Ohňostroj – koule – obnovený až v 60. letech.
http://www.ti­messquarenyc.or­g/events/new-years-eve/history/in­dex.aspx

"Odpálit první rachejtli nebo nějakou petardu mohli lidé už před dvěma tisíci, možná dvěma a půl tisíci lety, kdy Číňané vynalezli černý prach.

„Číňané byli nesmírně šikovní a dokázali s pomocí chemikálií udělat takové efekty, jaké vidíme i dnes. Dnes je samozřejmě výroba i vlastní odpalování mnohem sofistikovanější, ale prapůvodní podstata efektů je ve staré Číně, potažmo potom v Japonsku a ve východní Asii. Se vznikem střelného prachu vznikla zábava pod názvem ohňostroje,“ vysvětluje odborník na ohňostroje Tomáš Petrš.

Podle něj přinesl objev černého prachu nejen zábavu, ale také bolest i možnost účinněji se bránit. Začaly se totiž vyrábět první střelné zbraně, pro které byl černý prach stejně důležitý jako pro ohňostroje.

V našich zeměpisných šířkách máme ohňostroje spojené většinou se zábavou, ale jinde ve světě, například v Asii, jejich prostřednictvím vyhánějí zlé duchy. Takové rituály mají dlouhou tradici a podle Petrše se na východě udržely dodnes." atd.
http://www.roz­hlas.cz/zpravy/his­torie/_zprava/oh­nostroje-vznikly-skoro-soucasne-s-objevem-strelneho-prachu--1155914

Historie ohňostrojů a jejich zdokonalování
http://www.ch­.ic.ac.uk/local/pro­jects/gondhia/his­tory.html
--

Ad Kepler,

když Český rozhlas poskytuje chybné informace, tak nejlepší řešení bude, když je upozorníte, že píší bludy.

Stejně tak napište autorům anglické Wiki, nebo ji upravte, že jejich informace o střelném prachu je chybná, když uvádějí, že nejčasnější možný odkaz na střelný prach se objevil v r. 142 n. l. během Eastern (Ch)Han dynastie, kdy muž jménem Wei Boyang psal o látce s vlastnostmi střelného prachu atd.

Wei Boyang ( tradiční čínské : 魏伯陽; zjednodušená čínština : 魏伯阳) byl známý čínský autor a čínský alchymista z východní (Ch)Han dynastie .

Je autorem knihy The Kinship of the Three a je známý jako první osoba, která zdokumnetovala chemické složení střelného prachu v r. 142 našeho letopočtu .

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/History_of_gun­powder

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Wei_Boyang

Ještě jsem našla stránku pyrotechniků. s názvem Historie ohňostrojů. Jako u všeho, co vzniklo v dávné minulosti, se názory často liší. Také záleží na tom, co se za černý prach tehdy považovalo, co dnes.

„Historie ohňostrojů je spojena s historií černého, respektive střelného prachu. Patrně první zmínka je datována na přelom našeho letopočtu, kdy se v Číně používá k lékařským účelům směs ledku a síry, tedy základních substancí střelného prachu.“ atd.

http://www.soptik-pyro.cz/ohnos­troje/historie-ohnostroju.php

Další odpovědi
Kepler

Na to neumím odpovědět, ale bezesporu je ohněstrůjství spojeno s objevem střelného prachu. Byl objeven v období sedmého až devátého století v Číně. Později se zjistilo, že přítomnost některých kovů nebo jejich sloučenin určují barvu plamene. Takže asi tak.

dodatek ad annas: černý prach určitě nebyl znám před 2 – 2,5 tisíci lety. Citovat pochybné zdroje je ještě horší, než neuvádět žádné!

Kepler

Nicméně sama jste potvrdila svým podrobnějším průzkumem, že existence černého střelného prachu před 2 000 lety je hovadina. Veřejná média, jako ČRo apod. jsou velmi pochybné zdroje. Vědecké zdroje bývají přesnější, ale je otázkou, který z nich je důvěryhodnější. Tomu svému z wiki věřím víc. protože odpovídá rozšíření používání střelného prachu ve zbytku světa.