Sendys1999

Kdy vzniká příliv a kdy odliv? Má to nějaký vliv na šnorchlování?

PS: Myslím ráno a večer, nepotřebuji přesnou předpověď :)
Doplňuji:
Myslím, jestli je pravidlem že třeba odliv je ráno a příliv večer, nemám s touto věcí moc zkušenosti a docela by mě to zajímalo :)

Nejlepší odpověď
anonym

  1. doba přílivu/odlivu (denní) se neustále posouvá, protože perioda je cca 12,5 hodiny (nikoli 12)
  2. jaký vliv myslíš??? – jasně
  • tam, kde je za přílivu moře, nemusí být za odlivu nic (podle kolísání hladiny)
  • při odlivu tě může proudění vody odnést od břehu
  • při rychlém proudění se voda může zakalit

Doplňuji:
Vždyť to píšu!!!
Doba – denní doba – čas, v kolik hodin – se neustále posouvá…!!!
Prostě nemůže být v pravidelnou denní dobu!!!, když se opakuje po 12,5 hodiny…
:-O
Úúúúžžžž???
___
Pokud ti to ještě pořád není jasné, nakresli si časovou osu (třeba 10 dnů) po hodinách a po 12,5 hodinách si vyznač příliv (nebo odliv, to je fuk) – uvidíš, že je ´každý den´ jindy…

Další odpovědi
Dochy

Cyklus je zkruba 12h (12h 25m) a protože hlavní činitel pro příliv a odliv je měsíc, nelze říct zda ráno nebo večer, protože postavení měsíce v určité denní době se s měsíčním cyklem mění. Maximální výška hladiny by měla být chvíli (pár hodin) po té, co měsíc projde „nadhlavníkem“ a další po 12h (kdy je měsíc schován) a záleží ještě na místních geografických (oceánografických) podmínkách.
Doplňuji:
Tady si můžeš najít předpověď přílivů a odlivů pro přístavy (nevím zda jsou tam všechny). Free pro 6 dní.

talka

Stačí zagooglovat, Jak víte ze školy, každé nebeské těleso na nás působí svou gravitační silou, a nejbližší z těch těles je měsíc. Stejný úkaz zaviňuje přitažlivost slunce, ale vzhledem k obrovské vzdálenosti, vliv slunce je 2,17 krát menší, než vliv měsíce. Jenže země nestojí, točí se kolem své osy, a 5 minut po dosažení maxima začíná odliv. Odliv pak pokračuje ještě 3 hodiny 10 minut, kdy dosáhne svého maxima (neboli minimální výšky hladiny). Jsou tedy 2 přílivy a 2 odlivy denně. Země se otočí za 24 hodin o 360 stupňů, jenže měsíc sám za tu dobu uběhne kolem ní 14 stupňů a nám to tedy trvá ještě chvíli, než „ho dohoníme“. Proto příliv je každý den o 20 minut později.

Dochy

Sorry, nejak jsem nedal k sobe slibeny odkaz:
http://easyti­de.ukho.gov.uk/E­asyTide/EasyTi­de/index.aspx

Dochy

talka:

  • každý den o cca 50 minut
  • odliv netrvá 3 hodiny, ale pokud budete za odliv považovat celou dobu kdy hladina klesá (od maxima po minimum) , pak je to cca 6hodin (během dne tedy 6h odliv, 6h příliv, 6h odliv, 6h příliv = 24h – zjednodušeno)

zzzzz

Na suchu se musí šnorchlovat dost blbě:-)))), ale neutopíš se:-DD