Kepler

Kdy vlastně začalo být vyráběno sklo?

Zvláště sklo vhodné jako výplně oken? Našel jsem zmínky, že za dob Římské říše (před cca 2000 lety), ale také, že už před 5000 lety.

Nejlepší odpověď
annas

"HISTORIE A VÝVOJ SKLA

Kořeny evropského sklářství, sklo starověké a sklo raného středověku

Sklo vznikalo postupně v době bronzové během 5. a 4. tisíciletí př. n. l. jako vedlejší produkt keramické výroby. Přímým předchůdcem skla byly sklovité glazury, které pokrývaly keramické šperky a nádoby. Prvenství ve výrobě skla patří východnímu středomoří a nikoliv Egyptu jak se dlouho předpokládalo. První skleněné předměty byly korálky různých barev. Nálezy takovýchto korálků se v Sýrii datují již do 5. tisíciletí, zatímco v Egyptě je jejich výskyt doložen až kolem poloviny 4. tisíciletí. Také nejstarší známé fragmenty dutých nádob jsou asijského původu – pocházejí z Mezopotámie z konce 16. století př. n. l. Téměř všechny nádobky se v tomto období tvarovaly technikou na pískové jádro a jejich velikost se pohybovala okolo 10 cm.

Během 1. století se sklo syrského charakteru postupně šířilo po celé říši římské, neboť syrští skláři sklo nejen vyváželi, ale též zakládali sklárny mimo Sýrii, nejprve v Egejské oblasti a později na území dnešní Itálie, Francie a v Porýní. Ve 2. století pronikali ještě dále – do oblastí odpovídajících dnešnímu Španělsku, Belgii, Nizozemí, Švýcarsku a Británii. Tím se stalo, že vývoj sklářství probíhal v prvních třech stoletích naší éry ve východní a západní části Středomoří zcela analogicky a jen málokteré typy skla můžeme prohlásit za příznačné pro určitou oblast. Migrace sklářů ustávají a výroba západní se začíná odlišovat od východní především ve tvarech, které vznikly až ve 4. století."

pokračování v odkazu

Sklo vrcholného a pozdního středověku
Sklo 16.-18. století
Zajímavosti
Výroba skla
Sklářské hutě
http://www.ha­naglass.cz/html/cj3­.htm

--

Historie u nás

https://www.skle­nenyshop.cz/his­torie-skla/

Další odpovědi
aliendrone

To záleží na definici výroby. Sklo původně byl pravděpodobně vedlejší produkt při výrobě kovů. Tudíž zpočátku byla výroba a zpracování skla spíš taková „přidružená výroba“, jsou dochovány artefakty z dob staroegyptské Nové říše (i odjinud z téhož období), ovšem jako samostatná profese (primárně cílená výroba) se sklářství začalo prosazovat až v římské době.

Nicméně v podstatě až do objevu výroby „plovoucího skla“ (litím na roztavený cín) se o nějakém zásadním významu sklářství nedá mluvit. Teprve tento objev H. Bessemera (mnohem známějšího nesrovnatelně důležitějším objevem průmyslového procesu zkujňování železa, tzv. bessemerací) poskytoval první skleněné tabule s dokonalým povrchem. (bez nutnosti dalšího opracování – broušení/leštění)