endy122

Kdy se Římská říše přejmenovala na Itálii a proč?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Římská říše se NEPŘEJMENOVALA na Itálii NIKDY. Přestala existovat skoro 1400 let před vznikem Itálie. Tak proto. ;) :D :D

Další odpovědi
JežíšKristus

Římská říše se nerovná Itálie. Říše římská měla mnoho podob a její hranice se neustále měnily. Zpočátku vládl na území Říma král (rex), později císařové. Obrovský význam měli senátoři, v jednom období byli tak významní, že se prosadili přímo do názvu země – Senát a lid římský, SPQR. Významné bylo rozdělení na západní a východní část. Východní Byzanc i západní část si poté již žili odděleně vlastním životem. V Itálii (součást západní říše) poté Říše římská v zásadě zanikla (v zásadě takové období temna, zejména právní věda velmi upadla, římská Digesta, největší právní dílo a jedno z nejdůležitějších literárních děl všech dob bylo zapomenuto na stovky let, aby bylo ve středověku opět objeveno a postavilo základy kontinentálnímu právnímu systému. Příběh Digest je zdlouhavý a vskutku legendární.) Důležité je, že na území Německa byla Říše římská také. Germáni se považovali a považují za dědice Říše římské, proto založili (druhou) říši římskou – tzv. tisíciletou Svatou říši římskou. Císařem SŘŘ byl jednu dobu také náš nejvýznamější panovník, král a císař Karel IV. !! Tisíciletá říše trvala až do v zásadě novodobých dějin. Říše však nakonec také zanikla, rozdělila se na několik částí, a jen Německu dlouho trvalo než se sjednotilo. Třetí římskou říši (zpravidla označovanou pouze jako “Třetí říše”) v roce 1933 zavedl A. Hitler v nacistickém Německu. Někteří lidé označují současné Německo za čtvrtou říši, ale dnešní většinový názor je takový, že dny Říše římské jsou již pryč. Někteří také označují celou EU za Čtvrtou říši, což je ale z historického hlediska nepřesné, je to hloupost. Mezinárodní organizaci evropských států chtěl jako první prosadit Jiří z Poděbrad, nicméně Papež byl v té době proti, neboť se bál ztráty vlivu.
Řím je nicméně dodnes kolébkou evropské civilizace, Říše dala vzniknou vědním oborům právu a medicíně, založila první univerzity. Byla to již před více než 2000 lety velmi vyspělá civilizace, lidé byli vzdělaní a společnost komplexní, římští úředníci praetoři byli něco na způsob státního zástupce, a Římští senátoři měli zakázáno pojmout za ženu herečku. Pojmout herečku za ženu se totiž na senátora nehodilo, bylo to nemravné (herečky byly totiž taky dost lehké děvy, což se dodnes taky nezměnilo, s tím, jak je Agáta Hanychová/Pracha­řová už 10× rozvedená a ženské se předhánějí o to, která ze sebe udělá větší showbyznys blbku).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.