Rokio

Kdy mi budou lidé ve středním věku a staří vykat? Drtivá většina lidí nad čtyřicet let mi tyká.

Mám raději tykání než vykání. Ptám se čistě jen ze zvědavosti.

Je mi 19 let a za necelé dva měsíce mi bude 20 let. Vypadám ale na sedmnáct. Jsem dvojnásobně dospělý (je mi nad osmnáct a udělal jsem zkoušku dospělísti – maturitu). Umím velmi dobře cizí jazyky, práci s počítačem a vyznám se i docela dobře ve psaní slohů. Gramatika je pro mě samozřejmostí (ze středoškolských diktátů jsem měl dvojky a trojky). Podle mých výsledků ze základní školy mám i všeobecný přehled, a to ns úrovni premianta devátého ročníku (podle známek). V neposlední řadě jsem v abstraktních kresbách na úrovni průměrného profesionála (myslí si to znalkyně umění) a jsem vynikající ve strategických PC hrách s nadprůměrný v RPG hrách.

poznámka: Předchozí odstavec nepíšu, abych se chlubil, ale z důvodu vypsání důvodu, proč si zasloužím vykání.

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Inu, to chce trpělivost. Záleží na situacích. Pokud je to na internetu, tam mi vykají i lidé pod 20 a je mi 42 :)
V kontatu venku je to samozřejmě něco jiného a každý člověk má trochu jinou představu o tom, komu už vykat a komu ještě nemusí. Pokud nenosíte věškerá vysvědčení a potvrzení svých znalostí s sebou, vypadáte na 17 a ti dotyční Vás neznají, pak to holt zkousněte a pár let ještě vydržte. Já jsem ve 20ti vypadala možná na 15, takže vím, o čem mluvím. Také mám maturitu a občas nějakou tu dovednost. Stoprocentní jistotu, že mi budou lidé vykat, jsem ale získala až s šedinami a dětmi :)

Další odpovědi
iceT

Drtivá většina těch, na které si stěžuješ, nemá sebemenší důvod ti vykat; oni tě neznají a neznají ani tvoje zásluhy, navíc vypadáš mladistvě-to by sis měl spíš považovat, že budeš ještě dlouho vypadat mladší než jsi, alespoň já to považuju za výhodu.
To, že máš dobré a lepší známky a něco málo znáš, zase neznamená automaticky vykání od starších, než jsi ty. To si musíš zasloužit a ne si to vyřvat jak rozmazlenej fracek. Spíš to bývá naopak, mladší od tebe ti budou vykat a s tykáním od starších se zřejmě budeš muset smířit.
A teď si představ situaci dejme tomu za 20 let, ty budeš nějakýmu mlíčňákovi tykat a přijde ti to přirozeně a jemu se to nebude líbit stejně, jako teď tobě. No vlastně bůhví co bude za dvacet let, třeba si budeme všichni rovni.
Například já jsem vykala své babičce i dědovi a přišlo mi to normální, akorát spolužáci se občas podivovali

yuko

Vidis, ja to neresim. V CR si zacnou vsichni tykat v Kauflandu a v Lidlu, v Norsku si tykame mladi, stari, je to fuk. Az zacnes pracovat, budou Ti vykat, tykat. Dobre, kdyz se Ti to libi, budu Vam vykat. Tak je to spravne, kdyz se nezname.

led

Záleží aj od vás samotného, ale aj od situácie.
Brrr, dotazník ako na ministerského predsedu, ale kde je človek, ktorému máme tykať, alebo vykať?
Napríklad
teraz vám vykám, ale ak budete kdesi na skale visieť na lane na vykanie nebude čas… tam tituly a diplomy neplatia.
Za všetkým hľadaj človeka. Aj na spôsobe oslovenia.

Frogman

Jsem na tom podobně jako ty. Taky mi hádají 17 let. Ale na rozdíl od tebe mi většina lidí vyká, což nesnáším, protože si pak připadám děsně starý… :DD
Už od prváku mi učitelé vykali. Kolikrát dnes musím i 3× říkat, aby mi lidi tykali. :DD

ivzez

Až se začneš chovat, jednat a vystupovat jako dospělý.