zjentek

Kdy (kde) u auťáku použít žárovku W5W a kdy (kde) W3W?

Asi všichni víme která žárovka je W5W. Ovšem dneska jsem se v Auto Kelly dostal do pasti, když jsem na regálu viděl viset známé W5W a hnedle vedle nich taky W3W, typ k nerozeznání, od stejného výrobce a dokonce za stejnou cenu. Potřebuji vyměnit jednu coby parkovačku a jednu vzádu při osvětlení SPZ. Takže co teď. Nikde v manuálu ke káře jsem nenašel, kam správně patří 5W a kam 3W, anebo kdy kterou správně použít. Nemá v tom náhodou někdo jasno? Děkuju.

Nejlepší odpověď
aliendrone

To je divný, protože to by bylo podobné, jako kdyby příručka neuvedla jakým typem paliva auto krmit. 😉

Obecně 5W patří tam, kde je třeba (vhodný) vyšší výkon (ovšem po krátkou dobu). Např. přídavné (postranní) blinkry na blatnících. 3W se dávají spíše tam, kde jde o permanentí osvit (ony sice svítí méně, ale také méně hřejí). To může hrát roli např. při osvitu přístrojovky, kde sice 5W dají více světla, ale ve výsledku je to na škodu. V noci, kdy tě jasnější přístrojovka může „oslepovat“. Nezdá se to, ale hůře uvidíš do míst, kam dosáhne už jen rozptyl světla hlavního světlometu. Takže v zatáčce můžeš s 3W zahlédnout překážku o fous dříve, než tam přímo zasvítí paprsek světlometu.

Rozhodující je ovšem doporučení výrobce vozidla (někde to MUSÍ být uvedeno). HLEDEJ LÉPE, internet to bude vědět. 😉

Další odpovědi
Dochy

Dej tam takovou žárovku jaká tam patří. Já třeba u svého Peugeota vůbec nevím o tom, že by někde W3W měla být použita. Stejně tak u předchozího vozu – Felicie. Obvyklé žárovky jsoy W5W, H4, P21W, PY21W,P21–5W

3W možná tak v přístrojové desce – tam jsem ještě nelezl a v běžných manuálech to ani nebývá.

elkon

W5W místo W3W. Pokud je to starší plečka, nemusí se nic stát, kromě vyšší spotřeby proudu, ale záleží na tvaru lampy. Může dojít k přehřívání a tím k poškození světla. Pokud je to novější auto, může se stát to samé, ale také to může řídící jednotka vyhodnotit jako závadu a nebude svítit. Když to nenajdeš, zjisti to dotazem v servisu.