johana 56

Kdy a kde byl poprve použit výraz „skleník“ pro skříňku,služící k ukládání skla a porcelánu?Děkuji.

Doplňuji:
Proimiňte – sloužící.

Nejlepší odpověď
annas

Źádné podrobnosti. Jen obecné informace. Našla jsem, že pojem skleník se u nás začal užívat v době rokoka, tj. v polovině 18.století – konec 18.století.

Mohutná barokní křivka se zjemňuje bohatostí řezeb (motivy mušlí a rokají, listů květů). Korpusy se zdrobňují, u křesel a stolů se tzv. kozí noha zjemňuje bohatou volutou. Používá se polychrom (dobarvování řezeb), bílé slonové laky. Přibývá nový druh nábytku – vitrína. Komody se stavějí na vyšší nohy.
Foto : Intarzovaný rokokový skleník.
rokokový skleník

http://www.sta­rozitny.cz/cla­nek/historicke_sty­ly_ve_zkratce

Pro zajímavost. Zahradinický skleník je mnohem a mnohem starší.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­answers.yahoo­.com/question/in­dex%3Fqid%3D200910241538­33AAyAKGk
Doplňuji:
Původ jména sklo lze hledat ve staroslověnském slově stklo, ze kterého se ve 14. století písmeno t úplně odsunulo. Připouští se také výklad domácí, a to od slova stékat.
Proto se domnívám, že skleník není překlad z němčiny, ale slovo vytvořené podle českých pravidel – příponou – ník. Stejně jako jsou staročeská slova: sklář, sklovina, sklínka, sklenka, sklenář, sklíti.
Ještě dnes se užívá německý výraz vitrína a kasten nepřesně kosten).
Vl. vědl z etymologie

Další odpovědi
Conchus

Původně tomu začali kdysi dávno říkat Němci Glasskosten, pak nějaký překlad. Ale první použití se asi nedohledá.

www

Jen malé doplnění předchozí odpovědi:
Pochází to z němčiny „Glass Kasten“ (nikoliv kosten, Je to počeštění významu skleněná skříň) ještě z dob, kdy se na zdejším území němčina převážně používala.

johana 56

ad Annas
Děkuji.Také jsem našla spoustu odkazů spíše na zahradnický skleník,i jeho historie je zajímavá.

annas

Johano, dala jste mně zabrat. 🙂 Doba vzniku těchto skříněk odpovídá, pozdní baroko, rokoko. Našla jsem i první skříňku se zrcadlovvými skly , ale zavřela stránku, už nemůžu najít.

Historie zrcadel je rovněž zajímavá. Máte-li zájem, projděte si odkaz.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.invitinghome­.com/Mirrors/mi­rrors_history­.htm&prev=/se­arch%3Fq%3Dfir­st%2Bmirror%2Bca­binet%2Bin%2BF­rance%26hl%3Dcs­%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3Dl3Q%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26biw%3D9­92%26bih%3D676%26prmd%3D­imvns&sa=X&ei=9tR6U­NO7IvDV4QTYn4GY­CA&ved=0CGgQ7gEw­CA

johana 56

Annas,děkuji za další zajímavé téma i za trpělivost při vyhledávání.

annas

Johano, ráda hledám., i když to někdy trvá dlouho. Rovněž se dovím něco nového, i když mnohdy jsou informace kusé. .