Shady

Kdo to byl Ježíš?

Zdá se to jak hloupá otázka, ale mě zajímá kdo to byl PODLE VÁS.

Nejlepší odpověď
led

Bol to človek, s ktorého menom sa viaže zrod a jestvovanie kresťanstva. Pre toto náboženstvo, vieru v Boha, Ježíš je Syn Boží, syn Márie, dieťa čistých rodičov, dieťa čistej lásky, budúcnosť ľudstva…
Túto otázku vám zodpovie väčšina ľudí v zmysle kresťanskej náuky.

Kto to ale bol v skutočnosti?
Prepokladá sa, že ide o skutočnú historickú osobnosť, z čias rímskej nadvlády nad Judeou – Palestínou. Človeka, ktorý v čase vznikajúceho židovského odporu voči rímskej nadvláde, hlasal pokoj a mier, vieru v príchod akéhosi spasiteľa, ktorý oslobodí Judeu a s ňou aj ľudí od útrap vtedajšieho života. Jeho hlásanie začalo byť nebezpečné nielen samotným židovským vládcom, ale i Rímu. „Pokorou proti násiliu, kvet proti meču“ čo to je za vieru, podozrivú zvrátenosť? Čo je to za Boha, ktorý toto žiada? pýtali sa mnohí. Hrozil rozklad spoločnosti , náuka sa rýchlo šírila, hlavne medzi chudobou. Jej nebezpečie pre ´mocných tohoto sveta´ bolo v rozklade ich moci, preto Ježiša, šíriteľa tejto viery, tejto náuky, bolo treba odstrániť. Najjednoduchšie pre Rím, bolo, aby to urobili Židia sami. „My máme ruky čisté, vy ste rozhodli, vy ste ho odsúdili, my sme len splnili vašu požiadavku, vaše rozhodnutie, vašu vôľu a nerozhodujúc o vine, sme vami odsúdeného ukrižovali. My máme čisté ruky, vaše ruky krvou písali rozsudok“ Pilát dopísal a opláchol si ruky v čistej vode.
Mohol toto byť naozaj Ježíš? Alebo tí, čo o stáročia neskôr spísali ústne podávané legendy aj o tomto príbehu Ježíša i o živote jeho nasledovateľov do Svätých kníh, vložili doň aj svoje myšlienky, svoju náuku, svoje predstavy o začiatkoch kresťanstva…
Podľa mňa

Doplňuji:
diskusia

Další odpovědi
ladaadal

Odpovím ti otázkou:
Kdo to byli Jeníček a Mařenka nebo Maxipes Fík?
Prostý výmysl lidské fantazie, bohužel nahuštěný do spousty hloupých ovčích hlav.

Jsemtady

Varianta A .. syn Marie a nejakeho souseda, pripadne okolo jedouciho panovnika, preci jen se na levobocka prijeli podivat kralove a chtel ho kral i zabit.
Varianta B .. syn Marie s mimozemsky upravenym DNA, bozi dite? …
V kazdem pripade at uz byl pocat jakkoliv, tak to byl na svou dobu inteligentni a revolucni clovek, snazil se zmenit povahu lidi k lepsimu a mel lecitelske znalosti.
Prosel cenzurou cirkve jako syn bozi.
Nejake dalsi info najdete v sifre mistra leonarda(kniha) epos o gilgamesovi a mahabharata …

bolak

kočkopes

led

Z dneľného pohľadu bol Ježiš predstaviteľ „nenásilného odporu“, ako spôsobu boja za nezávislosť, ktorý nepoužíva násilný otvorený boj smrtiacou zbraňou, ale presvedčovanie a dobrovoľnosť.
Tento spôsob boja sa používa aj dnes: napríklad „stanovanie slovenských zdravotných sestier pred úradom vlády“ ako boj za realizáciu prisľúbených vyšších platov.
http://www.ak­tuality.sk/cla­nok/237423/zdra­votne-sestry-budu-stanovat-pred-uradom-vlady-ministri-odisli-do-kosic/
„K tomuto kroku sme sa rozhodli po dôkladnom zvážení, ako prejav odhodlania nebyť už ďalej pasívnou skupinou zdravotníckych pracovníkov, u ktorých sa vždy očakáva, že trochu zašomre a napokon aj tak ohne chrbát,“

led

ladaadal,
Jeníček a Mařenka, príbeh o nebezpečí ľahkého zisku. Keď sa zamyslíte na myšlienke tohoto príbehu, nehľadiac na mená, vek účastníkov rozprávkové podanie, zbadáte paraleleu s reálnym životom.
Človek idúci svojou cestou života, dostane možnosť získať niečo bezpracne, nemusí platiť a namáhať sa, ako Janíček a Marienka ulomí si kúsok sladkého šťastia, pritom sa dostane do neviditeľnej zlatej kletky a neuvedomí si, že v nej číha nebezpečenstvo jeho (Janíček) záhuby. Rozum (Marienka), však zbadá nebezpečenstvo a svojim bojom proti tomuto zlu, nakoniec víťazí (strčí Ježibabu do pece) a zachráni Janíčka od smutného konca.
Bezpracný zisk – zlatá klietka pohodlia – smutný koniec, nič vám to nehovorí?
Takéto príbehy sú naozaj reálne, neskutočné sú akurát ich podania, prispôsobené deťom.
Maxipes Fík, naozaj nejestvoval, ale jeho myšlienky detsky podané sú od skutočných ľudí.
Kresťanstvo v dobe svojho vzniku bolo pokrokovou myšlienkou vo vývoji myslenia človeka – preto nie hlúpe ovčie hlavy, ale mnoho múdrych ľudských hláv ho rozširovalo. Pre vašu informáciu, som ateistka, tj.neveriaca v žiadnu nadprirodzenú bytosť..

annas

Je to tak. Člověk viděl, že ve skutečném světě vítězí zlo nad dobrem. Proto si vytvořil ve svých představách svět spravedlivý, v němž třeba za pomoci přírodních živlů, obrů, trpaslíků atd. vítězí dobro nad zlem.

Právě pohádka, kterou jste uvedla, se hodí do současnosti. Baba Jaga vyhrává … Jenže dnes je třeba něco udělat než čekat na pomoc nějakého skřítka.

Reezo

Ježíš je výmysl církve, aby si udržela ovečky a samy zůstali jak prasátka u koryta. Rád bych řekl, že dnešní náboženství nemá s náboženstvím před 2000 lety nic společného. Dnešní podoba je pouze a jen zdroj peněz. Když se podíváme do minulosti, kolik válek tu bylo kvůli církvi kolik zla udělala za dobu své existence a spousty se toho ještě ani neví, protože je to ututlané ve Vatikánu.

To by bylo panečku překvapení, kdyby se obyčejný lajk podíval do starých spisů.

annas

Led vysvětlila pohled na Ježíš. Nejde jen o pohled křesťanský, ale i o historický.

Nemusíte souhlasit, máte právo vyjádřit svůj názor, ale je to třeba v textu uvést. Např. můj názor, moje domněnka, myslím si atd. Jinak uvádíte ostatní v omyl.

V otázce šlo jen o Ježíše, nikoliv o církev. Každá myšlenka, byť dobrá, se dá zneužít a interpretovat jinak – třeba demokracie, socialismus atd..

led

Otázka neznela na súčasnú cirkev, ale kto to bol Ježiš. Preto na ňu treba pozerať z historického hľadiska.

led

Otázka, ktorá je určená k zamysleniu, nie je hlúpa. Môže sa ňou zdať, veď aj malé zvedavé dieťa sa pýta ´Prečo?´ a rozumný rodič vie, že musí aj na navonok nezmyselnú otázku odpovedať aspoň slovíčkom ´Preto, lebo´. Dieťa rozmýšľa, učí sa a preberá všetko preň nové.
Vaša otázka je stará, pochádza z čias Ježišových stôp v pieskoch Sinaja, ale napriek tomu dodnes nestratila svoju aktuálnosť.