annas

Kdo stál u zrodu novodobých olympijských her? V kterém roce byly hry obnoveny?

Na kterou tradici hry navázaly? Kdy se poprvé skládal olympijský slib, jehož je jubilant autorem?

Nejlepší odpověď
hanjimka

Pierre de Coubertin se několik let věnoval studiu tělovýchovných systémů v anglosaském světě. Své poznatky zpracoval v několika knihách a zároveň usiloval o jejich začlenění do francouzského výchovného systému. Když viděl, že jeho literární činnost nevzbudila dostatečný zájem, rozhodl se přejít k činům. V roce 1888 se rozhodl, že obnoví olympijské hry.

Okamžitě začal pro tento záměr shánět podporu v okruhu svých známých a přátel a 25. listopadu 1892 vystoupil s touto myšlenkou veřejně na schůzi k 5. výročí založení Francouzské unie atletických sportů. V roce 1896 se tak konaly v Aténách první novodobé letní Olympijské hry.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­lympijsk%C3%A9_hry