aron456

Kdo má na tomto zúžení přednost?

Zdravím,
chci se zeptat, kdo má přednost na tomto konkrétním zúžení dvou pruhů do jednoho – http://prntsc­r.com/l6f083, http://prntsc­r.com/l6f0ilhttp://prntsc­r.com/l6f0ll?

§12 Jízda v jízdních pruzích
”(5) Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.”

Zde bych jako průběžný považoval pravý pruh. Dávám i v tomto případě přednost vozidlu jedoucímu vpravo?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Odst. (5) jsi vybral nesprávně. Zde je na základě vodorovného značení zcela zřejmé, který pruh je průběžný. Vozidlo jedoucí v průběžném pruhu (jedno, jestli je průběžný pravý, nebo levý) má (téměř) vždy přednost. Pokud není zřejmé, který je průběžný, dává se přednost z prava, jak uvádí onen odstavec (5).

Ale pozor, pořád platí „zipování“ a ještě nedávno bylo v zákoně uvedeno. Jak je to tam teď nevím. Ale nebyl uveden postih za nedodržení a další související věci. Prostě to tam bylo dost blbě napsané, těžko postižitelné.

Bičiště uvádí jen jednu z možností. Pravidlo zipu platí pouze za určitých okolností – v případě souvislé kolony. Jinak NIKOLI.

Další odpovědi
Alesh

Víceméně má pravdu Edison, tj. že je zřejmé který pruh je průběžný. Pravidlo zipu platí stejně jako jinde pouze při tzv. souběžné jízdě, tj. že se oba pruhy zarvou auty a oba pruhy popojíždějí tak nějak současně sníženou rychlostí, pak pravidlo zipu platí. Pokud ale silnice vymetená a někdo si na konci toho končícího pruhu myslí, že má přednost, tak je na omylu, v tu chvíli totiž pravidlo zipu neplatí.

Zdroj: https://www.au­toweb.cz/pravi­dlo-zipu-a-nejhorsi-omyly-a-myty-o-nem/

cukrar

Z levého pruhu přejíždí do pravého, tak musí dát přednost ten, kdo mění pruh.
Vaše citace předpisu je špatná.

Bičiště

V tomto případě platí pravidlo „zipu“. Levý pruh přestal být pruhem průběžným, a řidič v pravém pruhu má povinnost vytvořit mezeru pro zařazení se vozidla které se pohybuje v levém pruhu. Při správné aplikaci pravidla zipu dochází ke střídavému zařazování vozidel, což přípomíná zavírání zipu.

Edison

Cukrář se mýlí. To je přesně ten typ, kvůli kterým zip nefunguje. Ještě je pár dalších typů, jako třeba ti, kteří se v takto jedoucích souvislých pruzích řaděj i stovky metrů před samotným snížením počtu jízdních pruhů. To se to celý taky rozbíjí… Hned z několika důvodů: Jendím z nich je ten, že z těch druhých se stane v průběhu tohoto jediného manévru ten první.

nyjono

Pokud se dává přednost, neznamená to přece, že se nemůže uplatnit pravidlo zipu.

Edison

Jako že jede levý, ale přednost má pravý? To je ten problém, o kterém píšu… Přednost přeci znamená, kdo jede. Při uplatnění přednosti opravdu zip nefunguje.

cukrar

Edison se mýlí, když tvrdí, že se cukrář mýlí. Pokud řidič v levém pruhu narazí do vozidla, které jede v pravém pruhu, kdo je tedy viníkem?

cukrar

navíc jste to napsal v první odpovědi sám, že:
Vozidlo jedoucí v průběžném pruhu (jedno, jestli je průběžný pravý, nebo levý) má (téměř) vždy přednost.

Edison

Ale o tom právě píšu, že to je ten problém. A navíc to přesně znamená, proč zip prostě fungovat nemůže, přesněji neexistuje vymahatelnost. A tím „téměř“ mám taky na mysli právě tenhle problém. Podstatné je, že pokud má platit pravidlo přednosti, nemůže fungovat jiné pravidlo, které je přímo proti tomu. Konkrétně v tomto případě by muselo platit pravidlo přednosti střídavě, ale o tom v Zákoně holt není ani slovo. A takových ustanovení je v zákoně víc. Z hlavy mohu jmenovat narychlo další dva. Přednost na kruhovém objezdu a „musí umožnit vyjetí autobusu ze zastávky“. A jistě by se našly další případy.

cukrar

Takže jsem se nemýlil, napsal jsem to správně.

Edison

Nikoli. Citace předpisu totiž není špatná. Zipování JE v předpisu výslovně uvedena.

Edison

Jj… Ještě něco taky tady: https://www.au­torevue.cz/pra­vidlo-zipu-zakon-co-je-pravidlo-zipu . V odpovědi jsem to psal tak nějak z hlavy.