petra15

Kdo je to riditel ?

Na institucich maji prece casto reditele, pracuje ve sklepe a redi tam barvy…Ale nechtelo by to taky nekoho, kdo by „ridil“ ten provoz ? Takze treba riditele provozu ?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlovala jsem, už je to sice dlouho. Ale zopakuji, i když otázka byla podobná.

Slovo řiditel je tvar nespisovný, jinak původ slova ředitel níž.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-reditel-2

Od slovesa řídit – řieditit jsou odvozená dvě slova – řidič a ředitel. Rozlišila se významově, jednak hláskovými změnami jednak rozdílnými příponami a jejich významem.
.
Došlo tedy k rozlišení slov pomocí přípony. Příponou. -tel se tvoří podstatná jména odvozená od sloves – tzv. jména činitelská. – řízení osob – tedy ředitel.

Příponou – č vzniklo podst.jméno, rovněž činitelské – řidič – ale přípona vyjadřuje činnost fyzickou ve srovnání s příponou -tel.

Řidič = ´řiedič, řědič – tzv. úžením pak krácením, ztrátou jotace – vzniklo řidič = ten, kdo řídí … I když tvar řědič se nezachoval, ale základ řěd- se objevil v druhém slově řěditel = osoba řídící, spravující nějaký úřad..

Občas si vzpomenu na filmy s Vlastou Burianem a jeho známé : Pane řiditeli…jenže to je slovo obecné češtiny, tedy nespisovné.

Další odpovědi
mosoj

Ne , stará věc, ředitel fabriky neřídí ale ředí.

Mc Merkurion

a co takhle „řiditel autobusu“,znáš tu písničku…http://ww­w.youtube.com/wat­ch?v=8qacVvm-8ao

Hamon

:)