Kdo je to lokaj?

Je to povolání? Název někoho kvůli něčemu? Používá se tento výraz i dnes? Toto slovo mám spjaté spís s historickými filmy, ale nikdy mě nenapadlo pátrat po významu.

Nejlepší odpověď
annas

"1. služebník, sluha k osobní službě, zprav. livrejovaný – dnes se u nás moc nepoužívá, spíš ve starších společenstvích – třeba u šlechticů., Častěji se s lokajem setkáme ve filmech.
2. hanl., též publ. kdo nedůstojně, servilně, bezcharakterně slouží něčím zájmům, přisluhovač, patolízal;
V tomto významu se výraz používá v politice jako hanlivý.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=lokaj+

--
Původ slova lokaj. Slovo mělo dlouho cestu, než se dostalo do češtiny. Jeho původ uvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku
" Přes něm. Lakai z fr. laquais, tv. a to asi přes šp. (a)la cayo ze střř .oulákēs z tur. ulak ‘pěší posel’. "

Další odpovědi
Drap

Ano dříve to bylo povolané. Jistý druh služebnictva. Dnes se používá spíše jako hanlivé označení někoho, kdo jinému dělá co mu na očích vidí a snaží se posluhovat a vtírat do přízně.

marci1

Panský , obyč. šlechtický uniformované sluha; př. pejor. kdo oddaně slouží svému chlebodárci, přisluhovač. 🙂
http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=lokaj