annas

Kdo byli husaři a odkud pocházeli? Jaký význam má spojení „husarský kousek“?

Od čeho je slovo husar odvozené?

Nejlepší odpověď
vagra

Husaři se dnes už vyskytují pouze v husarských kouscích, tedy ve slovním spojení husarský kousek. Je to odvážný, řízný, riskantní, divoký, bujný čin, takový, kterým byli proslulí vojáci zvaní husaři.

Slovem husaři se pojmenovávaly různé jezdecké jednotky v různých armádách, například v německé armádě byli husaři jako lehká jízda až do konce 1. světové války.
Husaři se říkalo i neregulérním skupinám císařských vojsk za třicetileté války. Vždycky to byli vojáci na koních a jejich uniforma vždycky měla jakýsi maďarský ráz, byť to byli Němci, Rakušané či Češi.
Husar psáno huszár je maďarské slovo a znamená „lehký jízdní voják v regionálním kroji“.
Přední český lingvista Josef Zubatý,předložil několik teorií o vzniku tohoto slovního spojení.Nejprav­děpodobnější je ta,podle níž snad přešlo do jihoslovanského jazyka ze středověké latiny.
Někteří odborníci říkají, že tu mohlo hrát roli i latinské slovo cursus, tedy běh – husar byl voják na běžícím koni.

Zdroj: vybráno z-http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/124795

Další odpovědi
hanulka11

Cursor, neboli cursorius. Význam tohoto latinského slova jež původně znamenalo „kurýr, posel“ se v přeneseném smyslu začal chápat jako loupežník, pirát, korsár, a z toho vznikl srbský výraz „gusar“. Za vlády krále Matyáše Korvína se příslušníkům lehké jízdy začalo říkat „husaři“, a tento název zdomácněl nejen v Maďarsku, ale i po celé Evropě.

husarský kousek je nevyvedená recese

Zdroj: http://herold­.ujancaku.net/he­rold-clanky/files/f159a7ed­266843ec249532d7296c2889-7.html

iceT

nasla jsem toto:http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hu­sar

Husarskym kouskem chapu,kdyz se nekomu povede opravdu skvely trik,vtipek ci srandicka,nebo neco opravdu odvazneho,ale nebezpecneho.