Ondrej01

Kdo byla manželka a matka Josefa Dobrovského?

Zdravím, snažím se žákům připravit prezentaci na téma Josef Dobrovský, jsem u části Rodina a Život a nikde nemohu najít kdo byla matka a manželka Josefa Dobrovského, popřípadě i fotky. Neví někdo z vás? Děkuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Otec Jakub Doubravský měl již padesátku za sebou, když si vzal za manželku o mnoho let mladší, na Čáslavsku narozenou, negramotnou Dobrovského matku
Magdalenu, rozenou Wannerovou, dceru české matky a alsaského otce Po smrti svého manžela v roce 1764 se provdala v Horšovském Týně za německého perníkáře a epileptoidního pijáka Valentina Steinbacha.
Dobrovský měl dva mladší vlastní bratry (Matěje a Františka) a tři nevlastní sestry, z nichž přežila do dospělosti jen nejstarší Zuzana Steinbachová (v Dobrovského stáří mu vedla domácnost). Poslednív řadě byl nevlastní bratr Jan Josef Steinbach.
Psychiatricky relevantní genetická zátěž v Dobrovského rodině známa není.
Dobrovský se narodil během vojenského taženíotcových dragounů 17. srpna 1753 v podunajské nížině v Ďarmotech u Rábu v Uhrách (v dnešním Balassagyarmatu). Místní kněz ho překřtil na Dobrovského. Doma se mluvilo německy.

Josef Dobrovský byl katolický teolog, takže nebyl ženatý. Ale jeho styky s ženami výjimečné nebyly. Většinou nepřekročily přátelské hranice. Nalezly se písemnosti o důvěrnějších vztazích Dobrovského s jakousi blíže neznámou pražskou Irkou a o jeho jakémsi šifrovaném dopisování s nějakou ženou. Dobrovský svou milostnou korespondenci prý zničil. Prý se „pomiloval“ s Louisou Annou, dcerou sestry hraběnky Nosticové, rozené z Kolovrat . Ve svém spise o historii kněžského celibátu v Čechách se Dobrovský jednoznačně nevyslovil.

Podrobnosti o životě Dobrovského najdete v odkazu:

http://www.cspsychi­atr.cz/dwnld/CS­P_2008_5_256_260­.pdf

Doplňuji:
Ary (nevadí, když použiji výraz iv?), máte pravdu, že teolog nemusí být ještě vysvěcený.

Další odpovědi
arygnoc

Annas, ono je to len také hranie si so slovíčkami:
nebol ženatý nie preto, že bol teológ, ale preto, lebo bol duchovný (prijal sviatosť).
Teológ nutne nemusí byť duchovný.
Inak je to vyčerpávajúca výpoveď (palec).
Doplňuji:
Jasné.

Len ešte doplním:
Teológ nemusí byť duchovný.
Duchovný nemusí byť teológ.
Teológ sa môže oženiť.
Duchovný (rímsky katolík) sa nemôže oženiť (pokiaľ dostojí sľubu), ba ani pohlavne žiť (čo sa tiež nie až tak dodržiava. A bohvie, ako je to s mníškami [jeptiškami]).